Hůř být nemůže. Hollywoodská stávka dopadá na čistírny, pekárny i restaurace

0
61

V čistírně oděvů Milt & Edie’s, která se nachází nedaleko sídla světového producenta filmových a televizních děl Warner Bros ve městě Burbank v Kalifornii, to nevypadá nijak nezvykle. Ve všední den ráno je čistírna plná zákazníků a zadní část obchodu je plná čerstvě vyžehlených šatů.

Podle manažera Roberta Shapira však jisté změny nastaly. Vzhledem k tomu, že se kvůli stávkám významných osobností nenatáčejí talk show, studio přestalo do Milt & Edie’s před natáčením kvůli vyčistění či úpravě posílat oděvy.

Vypadly jim také příjmy z čištění oděvů, které se používaly k natáčení filmů či jiných pořadů, stejně jako příjmy z čištění oděvů před galavečery a premiérami. Všichni herci, kteří se stávky účastní, mají totiž zakázáno zapojovat se do propagace nových filmů, jako je právě účast na slavnostních premiérách. Podle Shapira tržby kvůli stávkám poklesly o dvacet procent.

Mezi zákazníky Milt & Edie’s nepatří jen studio Warner Bros. Burbank je společně se sousedním Hollywoodem považován za jedno ze světových center zábavního a filmového průmyslu a čištění oděvů využívaly i jiné firmy, mezi nimi třeba Disney či Universal.

„Je to opravdu na nic. Podnikání se konečně vrátilo po pandemii k normálu. Konečně jsme dosáhli čísel před covidem,“ řekl Shapiro. The Guardian upřesnil, že zdaleka nejde pouze o oblečení určené hercům. Čistit oblečení si nechávají třeba i pracovníci ochranky či manažeři. Pokud ale nechodí do práce, oblečení čistit nepotřebují…

Jsou hluchá místa

Stávky ohrožují také řidiče, cateringové společnosti, vizážisty, restaurace, kavárny, fotostudia či kadeřnické a nehtové salony. „Los Angeles už snad nemůže být v horší pozici,“ uvedla pro The Guardian Angela Marsdenová, majitelka restaurace Pineapple Hill Saloon & Grill.

Její podnik pravidelně hostí hudebníky i komiky. „Prošli jsme všemi hrůzami spojené s covidem. Následně jsme bojovali s kriminalitou, rapidně se zvýšily ceny. Mysleli jsme si, že si na chvíli oddychneme. A bum! Tento měsíc jsem se rozhodla zvýšit ceny, jenže nyní herci a spisovatelé, kteří nás podporují, stávkují. Možná ještě mají úspory, ale brzy to na ně dopadne,“ stěžuje si Marsdenová.

Podle šéfů bister, kaváren a pekáren ve městě Burbank, které se nacházejí v sídelní oblasti Los Angeles, se návštěvy zákazníků během poledne nijak nezměnily. Během dopoledne se však setkali s neobvyklými hluchými místy a začali přemýšlet i o propuštění zaměstnanců.

Obavám čelí také šéf hollywoodského sdružení drezérů zvířat. Podle jeho slov členové sdružení nevědí, jak dlouho ještě budou schopni své svěřence krmit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno