Inflace v Turecku přesáhla 78 procent, je nejvýše od roku 1998


ilustrační snímek


| foto: Reuters

Ve srovnání s květnem spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 4,95 procenta. Ještě loni v květnu inflace činila 16,6 procenta a pak její růst akceleroval. V červnu k meziročnímu růstu cen přispěly potraviny a nealkoholické nápoje (93,9 procenta) a také doprava (123,4 procenta) či vybavení domácností (81,1 procenta).

Necelý rok před prezidentskými volbami, které se mají konat v červnu 2023, se inflace stala v Turecku žhavým tématem. Opozice a mnozí ekonomové obviňují turecký statistický úřad, že podhodnotil inflaci spotřebitelských cen o více než polovinu.

Skupina pro výzkum inflace (Enag), kterou tvoří nezávislí turečtí ekonomové, dnes ráno uvedla, že inflace ve skutečnosti meziročně stoupla o 175,5 procenta, což je více než dvojnásobek oficiální míry.

Turecká centrální banka navzdory zrychlující se inflaci a obavám z dalšího růstu cen v důsledku války na Ukrajině stále odmítá zvýšit svou klíčovou úrokovou sazbu, která je od prosince stabilní na úrovni 14 procent.

V rozporu s klasickými ekonomickými teoriemi se totiž turecký prezident Recep Tayyip Erdogan domnívá, že vysoké úrokové sazby podporují inflaci.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts