Investoři na nákupech. Velké skupiny lákají zahraniční paroplynové elektrárny

0
45


Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského se stane stoprocentním vlastníkem paroplynové elektrárny Sloe o výkonu 870 megawattů v Nizozemsku.


| foto: Shutterstock

„Touto akvizicí vstupuje naše energetická divize na zahraniční trh. Kromě obrovské investiční příležitosti je to pro nás rovněž příležitost uplatnit naše know-how na větším než českém trhu a diverzifikovat investice i mimo státy EU,“ řekl výkonný ředitel Creditas Jiří Hrouda.

Energetická společnost InterGen je jedním z největších nezávislých výrobců elektřiny na Britských ostrovech. Jeho energetické kapacity mají výkon 2 860 megawattů. Ten je rozložen mezi tři paroplynové elektrárny v různých lokalitách s plynovými turbínami s kombinovaným cyklem a jednu flexibilní elektrárnu s plynovou turbínou s otevřeným cyklem pro poskytování rychlých služeb výkonové rovnováhy. V roce 2021 dosáhla společnost InterGen zisk před zdaněním (EBITDA) 121 milionů liber (asi 3,27 miliardy Kč).

Britskou část energetické skupiny InterGen dosud vlastnila spolu s čínskými partnery skupina Sev.en Energy Investments miliardáře Pavla Tykače. Sev.en Energy koupila poloviční podíl v nadnárodní skupině InterGen v roce 2019. Druhou polovinu britského InterGen měly čínské státní energetické skupiny China Huaneng a Guangdong Energy. InterGen provozuje elektrárny také v Austrálii, této části se však transakce netýká.

Skupina Creditas se zaměřuje na dlouhodobé investice, podniká zejména ve finančních službách, energetice a realitách. Před touto akvizicí dosahoval objem jejich aktiv hodnoty kolem 130 miliard korun. Zakladatelem a majoritním akcionářem je Pavel Hubáček. V energetice Creditas působí od roku 2013. Její energetická divize UCED je čtvrtým největším distributorem energií v České republice.

Holding EPH zamířil do Nizozemska

V případě EPH koupila dceřiná společnost skupiny EP Netherlands tamní plynové elektrárny Sloe a Rijnmond. Spolu s tím společnost získala také další firmu s obchodními aktivitami v dodávkách plynu a elektřiny.

Akvizice mají podle společnosti být základním kamenem dlouhodobé přítomnosti energetické skupiny na nizozemském trhu. „Výroba elektřiny z těchto nízkoemisních plynových elektráren bude při energetické transformaci za všech okolností nezbytná pro zajištění bezpečnosti dodávek,“ uvedl finanční ředitel EP Netherlands Filip Biznár.

EPH odkoupila plynovou elektrárnu Sloe nedaleko Antverp, která má instalovaný výkon 870 MW od společnosti ZEH a francouzské energetické společnosti EDF. Další akvizicí je elektrárna Rijnmond v Jižním Holandsku s instalovaným výkonem 800 MW. Spolu s elektrárnami získala EP Netherlands také společnost PZEM Energy Company, která vlastní 55 kilometrů dlouhý plynovod ZBL zásobující elektrárnu Sloe, a realizuje další obchodní aktivity v dodávkách elektřiny a plynu.

Skupina EPH zaměstnává prostřednictvím svých firem více než 24 000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Spolu s EPPE a EPIF je součástí holdingu také EP Logistics International sdružující firmy zaměřené na dopravu a spedici a také realitní EP Real Estate. Majoritním vlastníkem skupiny je Čech Daniel Křetínský. Předloni se do akcionářské struktury vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno