Konec plýtvání elektronikou. Unie si posvítí na recyklaci a opravy výrobků

0
46


ilustrační snímek


| foto: Jan Kužník,
Technet.cz

Pravidla mají mimo jiné prodloužit jejich životnost a snížit množství vyprodukovaného odpadu. Plán počítá se zavedením digitálního produktového pasu, díky němuž lidé zjistí údaje potřebné pro opravy či recyklace zakoupených věcí.

EU již v minulosti přijala pravidla o snižování ekologické stopy výrobků, která podle komise jen v loňském roce ušetřila spotřebitelům na 120 miliard eur (2,9 bilionu korun) a snížila energii spotřebovanou vybranými produkty o desetinu. Středeční návrhy mají pode Bruselu do roku 2030 šanci ušetřit energii přibližně odpovídající ročnímu dovozu plynu z Ruska.

„Je čas skoncovat s modelem ´koupím, použiju, rozbiju a vyhodím´, který tolik škodí naší planetě, našemu zdraví a naší ekonomice,“ řekl k návrhu místopředseda unijní exekutivy Frans Timmermans odpovědný za plnění ekologických cílů EU.

Výrobky by díky novým pravidlům mělo jít snáze opravit a také recyklovat. Podle komise to vedle snížení množství nerecyklovaného odpadu omezí závislost EU na dovážených surovinách a materiálech jako jsou polovodiče, kterých je v současnosti nedostatek.

Komise chce také zakázat uvádění klamavých informací o ekologické šetrnosti produktů. Výrobci by měli mít například u elektroniky povinnost informovat o tom, že produkt obsahuje software způsobující jeho umělé zastarávání.

O navržených pravidlech začnou během jara vyjednávat členské státy a Evropský parlament.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno