Lepší než se čekalo. Český HDP meziročně stoupl o 1,7 procenta

0
34

Oproti předběžnému odhadu ze začátku listopadu se výsledky ekonomiky zlepšily. Původně Český statistický úřad (ČSÚ) uváděl, že meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) činil ve třetím čtvrtletí 1,6 procenta a meziroční pokles 0,4 procenta.

„Na straně poptávky byla ve 3. čtvrtletí hlavním faktorem mezičtvrtletního poklesu HDP domácí poptávka. Snížily se zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností. Zahraniční poptávka měla pozitivní vliv,“ komentuje údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Negativně HDP ovlivnila především nižší spotřeba. Výdaje na konečnou spotřebu klesly mezičtvrtletně o 2,4 procenta a meziročně o 4,4 procenta. Z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností se mezičtvrtletně snížily o 3,2 procenta.

Pokles nastal i v meziročním srovnání, a to v nákupu jak trvanlivých, tak netrvanlivých výrobků. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí klesly mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o 1,2 procenta.

Tvorba hrubého fixního kapitálu, tedy například investic či nemovitostí, mezičtvrtletně klesla o 0,3 procenta, meziročně ale stoupla o 4,6 procenta. Rostly zejména investice do ostatních budov a staveb a dopravních prostředků.

Saldo zahraničního obchodu se zbožím a službami dosáhlo v běžných cenách hodnoty +9,9 miliardy korun. Bylo tak o 6,8 miliardy nižší než ve stejném období předchozího roku.

Vývoz rostl mezičtvrtletně reálně o 4,7 procenta a meziročně o 10,5 procenta. Meziroční růst byl ovlivněn hlavně obchodem s elektrickými zařízeními a vývozem motorových vozidel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno