Marže benzinek klesají o desítky haléřů, jsou však stále vyšší než loni

„Sledovaná marže u nafty a benzínu od začátku naší kontroly významně poklesla, což potvrdila i dubnová čísla,“ komentoval výsledky kontroly ministr financí Zbyněk Stanjura. Podle něj se nyní marže drží na „přijatelné úrovni“.

Kontroly mají pokračovat až do konce září. V případě neuspokojivého vývoje je ministerstvo financí připraveno zavést cenovou regulaci na úrovni čerpacích stanic i distributorů, uvedl mluvčí úřadu Tomáš Weiss.

V dubnu přirážka obchodníků u dieselu meziměsíčně klesla o 65 haléřů. U Naturalu 95 činil pokles 59 haléřů, informuje ministerstvo. I přesto byla marže oproti průměru roku 2021 o 83 haléřů vyšší v případě dieselu a o 1,19 korun vyšší u Naturalu 95.

Fakt, že jsou přirážky obecně vyšší než minulý rok, úřad přičítá vysoké nejistotě panující na komoditních burzách, válce na Ukrajině i zvýšené marži distributorů na úrovni velkoobchodu.

Snižovat marže se podle ministerstva financí daří díky povinnosti hlásit ceny, kterou zavedlo 14. března. Prodejní ceny na denní bázi musí hlásit 59 provozovatelů více než 2 500 čerpacích stanic. Sledovaná marže distributorů pohonných hmot a čerpacích stanic zobrazuje rozdíl mezi pravděpodobným nákupem na burze v Rotterdamu a cenou na totemech čerpacích stanic.

Opatření k rekordním cenám

Úřad od května navazuje na cenovou kontrolu čerpacích stanic rozšířením reportingu o velkoobchodní ceny. Cílem je zjistit, zdali obchodníci do cen pro řidiče promítnou snížení spotřební daně o 1,5 koruny na litr. Rezort tím chce rovněž zatlačit na snížení velkoobchodních marží na úroveň před válečným konfliktem.

Monitoring čerpacích stanic je jedním z nástrojů vlády kvůli rekordním cenám pohonných hmot. Vláda v reakci na růst cen rozhodla také o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do dvanácti tun.

Ceny pohonných hmot v Česku podle čtvrtečních informací třetí týden v řadě výrazně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil od minulé středy o 1,03 koruny na průměrných 44,25 korun za litr. Nafta se prodává v průměru za 46,44 korun za litr, což je o 87 haléřů více než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts