Maso z laboratoře vyhovuje i náboženským pravidlům, tvrdí experti

0
28

Souhlasná zpětná vazba je pro masné firmy, jež prodávají kultivované maso, velkým vítězstvím, řekl Josh Tetrick, šéf startupu Good Meat. K judaismu a islámu se po světě dohromady hlásí 1,7 miliardy lidí a představuje tak významnou skupinu potenciálních spotřebitelů.

Podle Tetricka jde o další důležitý moment. Věří, že jednoho dne bude kultivované maso skutečným řešením pro svět, uvedla agentura Reuters.

Halal a košer

Arabské halal znamená v překladu povolený nebo přípustný, nejčastěji se vztahuje na potraviny, které mohou muslimové konzumovat. Židé mají obdobný termín košer.

Vypěstované maso se nyní podle agentury v malých objemech prodává ve Spojených státech a Singapuru. Firmy nicméně věří, že soukromí i státní investoři segment v nejbližší době podpoří, aby mohli rozvinout produkci a změnit celosvětové stravovací návyky.

Maso se pěstuje v ocelových nádržích s použitím buněk, které pocházejí z živého zvířete nebo oplodněného vajíčka, firmy se tak úplně vyhnou celému procesu od farem s chovy zvířat po jatka.

Startupy, které jsou v masném průmyslu stále nováčky, doufají, že jejich postupy zapůsobí na vegany, vegetariány a konečně i lidi, kteří si konzumaci masa hlídají kvůli klimatické změně a udržitelnosti.

Firma Good Meat uspořádala panel s třemi experty na islámské právo šaría, kteří prozkoumali výrobní procesy společnosti. Ti se minulý týden vyjádřili, že kultivované maso by mohlo být označené jako halal, pokud kromě jiného budou buňky pocházet ze zvířete, které bylo poraženo podle islámských pravidel.

Ačkoli kuřata z Good Meat zatím tento standard nesplňují, podle Tetricka jsou názory odborníků velmi nápomocné. „Ukazují průmyslu směr, kudy se vydat,“ řekl šéf Good Meat v interview pro Reuters.

Ortodoxní Unie (OU), jedna z největších židovských organizací ve Spojených státech, minulý týden řekla, že kultivované kuře, které produkuje izraelská firma SuperMeat, pravidla splnilo, protože buňky z kuřete nebyly krmeny žádnými živočišnými složkami a byly extrahovány z oplodněných vajíček.

Normy teprve budou

SuperMeat s OU spolupracují na širších pravidlech, kterých se producenti budou muset v budoucnu držet, řekl šéf firmy Ido Savir. Dodal, že v USA košer produkty konzumuje 12 milionů lidí, 8 pak ty s označením halal.

Spojené státy byly po Singapuru druhé v pořadí, kdo schválil prodej laboratorně pěstovaného masa. V červnu letošního roku povolily americké regulační orgány kultivovaná kuřata, o té doby si je tak lidé mohou vychutnat v některých špičkových restauracích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno