Michl: Inflace poroste ke 20 procentům, růst sazeb zvážíme

„Podle naší nové prognózy inflace v nejbližších měsících dále vzroste, hlavně kvůli cenám plynu a elektřiny. Na podzim bude kolem dvaceti procent, celoroční průměr 16,5 procenta,“ uvedl Michl. Ke dvěma procentům by se inflace měla vrátit do roka a půl.

Růst HDP pro letošní rok centrální banka očekává na úrovni 2,3 procenta, pro rok 2023 předpovídá další zpomalení na 1,1 procenta. ČNB očekává, že přibrzdí domácí poptávka, růst mezd totiž nepokryje růst životních nákladů. Firmy omezí investice.

Pro ponechání základní úrokové sazby na sedmi procentech hlasovalo pět členů bankovní rady, dva byli pro zvýšení o jeden procentní bod. Nový guvernér nevyloučil případné zvýšení sazeb na příštím zasedání. Ubezpečil, že se rada při svém rozhodování bude opírat o aktuální makroekonomická data.

„Inflaci bereme vážně, je to priorita číslo jedna a největší problém, který v ekonomice nyní máme,“ uvedl Michl a dodal, že pro zkrocení inflace je zároveň potřeba také snižovat deficit rozpočtu a umírněný růst mezd, který bude odpovídat produktivitě práce. Nezaměstnanost ČNB očekává nadále nízkou.

ČNB bude podle Michla i nadále bránit nadměrným výkyvům koruny.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts