Monopol pojištění cizinců má skončit. Nahlodal finanční stabilitu PVZP

Pojišťovna VZP má od 2. srpna minulého roku exkluzivitu na pojišťování cizinců ze zemí mimo EU s dlouhodobým pobytem na území Česka. Novela zákona poslanců ANO Miloslava Janulíka a Věry Adámkové prošla i přesto, že se proti ní vyhranily kromě Senátu také ministerstva vnitra a zdravotnictví, Česká asociace pojišťoven a Hospodářská komora ČR.

Daný monopol má trvat pět let, ale i po něm budou moci zdravotní pojištění cizincům nabízet pouze dceřiné společnosti zdravotních pojišťoven. Stávající vládní koalice deklarovala, že chce nerovné postavení PVZP zrušit.

Změna je přitom označována jako v rozporu s českým ústavním i evropských právem. Cizincům totiž odebrala právo zvolit si zdravotní pojištění podle jejich preferencí. Na to loni upozornila Česká asociace pojišťoven (ČAP), která již loni na konci roku podala stížnost k Evropské komisi.

Kapitál pojišťovny klesl

To ovšem není jediný problém. Podle zdrojů z bankéřské komunity v České národní bance momentálně probíhá řízení s touto pojišťovnou. Zájem regulátora vyvolal údajně poměr mezi disponibilním kapitálem a tím, za co PVZP ručí. Ten na konci loňského roku činil 111 procent. Všeobecně se uvádí, že poměr blížící se 100 procentům je rizikový. PVZP tak vykazuje nejhorší kapitálovou vybavenost na celém českém trhu pojišťoven.

Samotná pojišťovna kritiku odmítá. „Pojišťovna disponuje dostatečnou výší vlastního kapitálu, který plně pokryje případné výdaje v případě negativního vývoje a zaručuje dostatečnou solventnost pojišťovny. Vlastní kapitál pojišťovny dostatečně převyšuje tzv. solventností kapitálový požadavek na pojišťovnu (tzv. solventnostní poměr je vyšší než 100 procent), který stanovuje legislativa Evropské unie. Pojišťovna navíc očekává, že do konce roku 2022 a v dalších letech dojde k růstu solventnostního poměru,“ napsala iDNES.cz mluvčí PVZP Klára Bílá.

Problémem může být, že pojišťovna odvádí většinu zisků do zahraničí, kam musela převést velkou část rizik plynoucích právě v monopolního pojištění cizinců. Zároveň PVZP nerealizuje žádné velké výnosy, protože cizince za provize pojišťuje u evropských konkurentů. V minulém roce činil podíl postoupeného pojistného zhruba polovinu upsaného pojistného za všechna odvětví, která pojišťovna upisuje na českém pojistném trhu.

„PVZP využívá zajištění stejně jako ostatní komerční subjekty na pojistném trhu. Jde o standardní nástroj diverzifikace upisovacího rizika pojišťoven ve všech pojistných odvětvích (nikoli pouze ve zdravotním pojištění). Pojišťovně nepřísluší komentovat ziskovost těchto soukromých zajišťovacích společností. Obecně lze pouze říct, že ziskovost ze zajištění se pohybuje max. v řádu několika procentních bodů,“ reagovala na dotaz Bílá.

Kolik se ve skutečnosti platí

Nutno dodat, že před novelou bylo problémem dlouhodobého pojištění cizinců to, že si někteří lidé sjednávali levné a nespolehlivé pojistky, které následně nepokryly náklady na tuzemské ošetření. Na tom tratily nemocnice, jimž poskytnutou péči nikdo nezaplatil. Docházelo navíc k podvodnému jednání, kdy příslušníci ruskojazyčných skupin nabízeli fiktivní pojištění svým krajanům.

V souvislosti s kritizovanou novelou se hovořilo i o nepřiměřeném zdražení pojistného. Firma Petyovský & Partners pro MF DNES uvedla, že dlouhodobě využívá pojištění od PVZP pro své klienty a zaznamenala v trend zvyšování pojistného. Roční pojištění dospělého ve věkové kategorii 15 až 44 let stálo do konce července okolo 23 000 korun, nyní vyjde přibližně na 28 000 korun.

Pojišťovna však tato čísla rozporuje. Podle ní je průměrné pojištění cizince 22 083 korun ročně. Pro srovnání, zaměstnanec ročně, včetně odvodů zaměstnavatele, zaplatí 64 002 korun. OSVČ zaplatí ročně minimálně 28 716 Kč, a to při nulových příjmech, tzn. jakýkoli příjem převyšující výdaj znamená zvýšení odvodu plateb na pojistném. Mezi státní pojištěnce patří děti, důchodci a studenti, za ty stát ročně platí 23 604 Kč.

„Z toho vyplývá, že cizinec zaplatí méně než český občan za rok, a přitom nebyl účasten zdravotního pojištění v minulosti vůbec. Český občan je často účasten zdravotního pojištění 30 nebo 35 let a přesto platí více,“ dodala mluvčí PVZP Bílá.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts