Na dražších energiích profitují i firmy. Šéf BP si přišel na 135 milionů

0
188


ilustrační snímek


| foto: Reuters

Za značnou část vyšší roční mzdy vděčí generální ředitel firmy BP Bernard Looney hlavně speciálnímu bonusu ve výši 2,4 milionu liber. Jeho základní mzda se pak navýšila o 2,75 procenta na 1,32 milionu britských liber. V letošním roce pak podle dostupných informací dojde ještě k dalšímu růstu, a to asi o čtyři procenta. Informoval o tom portál Sky News.

Ještě v roce 2020 si jeden z nejvýznamnějších představitelů energetické společnosti BP Bernard Looney, přišel v rámci své roční odměny na 1,74 milionu liber. Během jediného roku jeho mzda stoupla o skoro tři miliony liber, za což může vděčit mimo jiné i dražším energiím, které se promítly i do ekonomických výsledků celé firmy. Zisk společnosti BP byl v roce 2021 nejvyšší za posledních osm let a atakoval hranici 13 miliard amerických dolarů. Výsledky byly podpořeny rostoucími cenami ropy, zemního plynu i vyšší těžbou.

Energetická firma BP loni do velké míry vydělala také na tom, že ve druhé polovině roku se ekonomiky po celém světě vzpamatovávaly z důsledků pandemie nemoci covid-19. Svou roli měly i omezené zásoby zemního plynu nebo vyšší poptávka. Stoupající ceny fosilních paliv se pak v konečném důsledku promítly i do odměn vedoucích představitelů.

Další energetičtí giganti na tom byli obdobně. Konkurenční Shell minulý týden oznámil, že generálnímu řediteli Benovi van Beurdenovi se navýší v letošním roce základní odměna o 26 procent na 7,4 milionu eur, což je v přepočtu asi 185 milionů korun.

Úspěch energetických firem z posledních měsících ale ve Velké Británii na druhé straně pravděpodobně zvýší volání po vyšším zdanění výrobců energie, které by mohlo částečně snížit účty spotřebitelů za energie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno