Nejvyšší mrakodrap Japonska je hotov, uvnitř budou obchody i škola

0
85

Celý areál s názvem Azabudai Hills, který se rozprostírá na osmi hektarech, je výsledkem spolupráce dvou světoznámých architektonických firem, americké firmy Pelli Clarke & Partners a britské Heatherwick Studio. Projekt světlo světa poprvé spatřil před třiceti lety.

Věž s jemně zakřivenými hranami a korunou připomínající okvětní plátky má 64 nadzemních podlaží a svými 330 metry předběhla dosavadního výškového rekordmana o třicet metrů. Pro srovnání, nejvyšší budova Česka je brněnská AZ Tower se svými 111 metry.

Slavnostní dokončení tokijského mrakodrapu představuje finiš před doběhnutím do cíle na podzim tohoto roku, kdy by mělo být celé „město ve městě“ hotovo. Na závěrečné měsíce zbývají už jen poslední korekce, vyplývá z tiskové zprávy developerské firmy Mori Building.

Co do účelu bude mít budova široký záběr, od ubytování v luxusní rezidenci, kancelářských budov po univerzální lékařské centrum nebo největší školu pro mezinárodní studenty v Japonsku, píše web CNN.

Areál budov má pomoci oblast revitalizovat, k tomu bude sloužit mnoho možností, které moderní prostory nabízejí. Obyvatelé i návštěvníci mohou navštěvovat galerie, muzea, řadu restaurací, k dispozici je jim také několik fitness i wellness center.

Čtvrť jako žádná jiná

Komplex v sobě ubytuje tři a půl tisíce lidí a vytvoří dvacet tisíc pracovních pozic, počítá také s roční návštěvností okolo třiceti milionů lidí. „Napříč komplexem jsme postavili i nové silnice, je to zkrátka čtvrť jako žádná jiná,“ uvádějí webové stránky projektu.

Areál nemá být jen další seskupení betonových staveb, Azabudai Hills usiluje o vyváženost. Chce, aby lidé měli možnost si užít dostatek zeleně, měli dost prostoru na pohyb a pobývání venku, mohli zdravě zkombinovat své pracovní vytížení s odpočinkem.

Architekti již dříve řekli CNN, že interiéry budov vzdávají hold japonskému řemeslu, a proto se snažili zakomponovat do návrhu prvky tradiční japonské kultury, což se odrazilo třeba v rozvržení obytných prostorů.

Ačkoli se Tokio v posledních letech snaží o další a vyšší mrakodrapy, jejich výškové budovy jsou stále oproti těm v Dubaji nebo New Yorku trpaslíky, poslední boom výškových staveb totiž zažilo hlavní město v devadesátých letech.

Prvenství si nová nejvyšší budova neužije moc dlouho, v roce 2027 se bude nad Azabudai Hills tyčit mrakodrap, který je inspirován hořící pochodní, a bude měřit 390 metrů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno