Paříž plánuje návrat koupání v Seině. Bude to chtít víru, bojí se místní

0
76

Podle prohlášení pařížské radnice z minulého týdne je francouzské hlavní město na dobré cestě k dosažení vytouženého cíle: V Seině bude možné se opět koupat. Tato změna by pro rušnou dopravní tepnu i město znamenala velký přelom. Informaci přinesl deník Bloomberg.

„Doufejme, že olympijské hry budou znamenat začátek éry trvalého koupání v Seině,“ stojí v prohlášení pařížské radnice. Již od roku 2025 město uvažuje o otevření stálých koupališť na pěti místech podél řeky. Na dvou místech v centru města na pravém břehu naproti Île de la Cité a Île Saint-Louis, jednoho na úpatí Eiffelovy věže, jednoho v parku Bois de Boulogne a jednoho v Bercy na jihovýchodě města.

Tato síť koupališť se začne v témže roce rozšiřovat po celém regionu. V Seině a jejím přítoku Marně vznikne v celé Velké Paříži až 23 dalších míst ke koupání.

Nebezpečí je pryč

Vyčištění řeky má být odpovědí na více než stoletý zákaz koupání v Seině. Ten vstoupil v platnost v roce v 1923, kdy město zakázalo činnost plovárenských mol, které do té doby stály na nábřeží.

Zarytí plavci sice porušovali pravidla po celá desetiletí i nadále, ale zvýšené znečištění, které provázelo rozmach Paříže na konci 20. století, do značné míry znemožnilo koupání i těm, kteří v sobě tuto odvahu nalezli.

Rusy bych do Paříže nepustil. Šťovíček o zmařených životech a alibismu MOV

Plavce odrazovaly často naměřené vysoké hodnoty bakterií přenášených vodou a dokonce i riziko nákazy potenciálně smrtelnou leptospirózou z krysí moči. Městské úřady navíc běžně lovily z řeky rezavá kola, bedny a další velké vyhozené předměty.

Podle města je toto nebezpečí již minulostí. V roce 2022 testy říční vody v plánovaných olympijských lokalitách odhalily, že její kvalita byla v 91 procentech případů bezpečná pro koupání. Stále probíhající čištění Seiny si však vyžádalo vysoké náklady.

Paříž nyní investuje 1,4 miliardy eur (33 miliard Kč) do nové rozsáhlé dešťové kanalizace s kapacitou až 30 olympijských plaveckých bazénů. Zakázala také lodím vypouštět splašky do řeky.

Body, kde místní správy dosud schválily koupání v řece Seině a Marně.

Lidem žijícím na hausbótech radnice nabídla až 6 000 eur (145 tisíc Kč) na přestavbu jejich plavidel tak, aby mohla vypouštět odpad v městské čističce. Mimo břehy řeky také zahájila celoměstský program výsadby stromů, který umožní půdě absorbovat více dešťové vody. Již nyní se podle radnice počet druhů ryb v řece zvýšil z pouhých tří v 90. letech 20. století na současných 34.

Kromě samotné Paříže si vyčištění dotkne také přítoků Seiny a Marny. V současné době se v pařížském regionu staví kanalizace pro 23 000 domů, které dosud vypouštěly odpad přímo do řeky.

Nejslavnější plovárna

Není to poprvé, co se pařížské úřady snaží Seinu učinit vhodnou pro koupání. V roce 2017 město otevřelo ke koupání nádrž v kanálu Saint-Martin, který se vlévá do Seiny. Muselo ji však téměř okamžitě veřejnosti uzavřít poté, co se ve vodě objevily bakterie. Není divu, že místní obyvatelé v rozhovoru pro deník Le Parisien uvedli, že vstup do Seiny v Paříži by od nich vyžadoval velkou dávku víry. „Abych vlezla do řeky v Paříži, museli by mi zaplatit hodně vysokou částku,“ nechala se slyšet jedna z obyvatelek. Skeptické hlasy snášející se na adresu radnice zaznívají i od dalších obyvatel.

Radnice má ale vizi jasnou. „Pokud se Paříži podaří vyčistit vodu, vytěží z olympijských her více než jen krátkodobou příležitost turistů k fotografování,“ zaznívá dále z prohlášení úřadů. Snaha města vysadit více stromů a postupně odstranit povrchy přispívající k odtoku dešťové vody má vést k celkovému snížení znečištění a zmírní efekt tepelného ostrova ve městě. Zpřístupnění nábřeží Seiny ke koupání také podle radnice přiláká mnoho návštěvníků, podotýká Bloomberg.

Hry s Rusy, nebo ne? Důležitý summit uspořádají Britové, i s českou účastí

Řeku Seinu přitom lemovaly v Paříži plovárny odnepaměti. V 19. století bylo možné chodit na lekce plavání hned vedle Nového mostu (Pont Neuf) na horní palubu plovoucího bazénu Deligny. Ten kotvil v 7. obvodu přímo před Národním shromážděním. V roce 1900 se v něm dokonce konaly plavecké závody olympijských her v Paříži. Až do 70. let 20. století se sem dámy chodily opalovat nahoře bez.

Ještě v 60. letech 20. století se zde pořádaly módní přehlídky v plaveckých kostýmech, v 90. letech byla historická plovárna vůbec posledním zařízením tohoto typu na Seině. Jednou na ní vypukl požár, jednou do ní narazila projíždějící loď a nakonec se jednoho osudného letního dne roku 1993 plovárna z dosud neobjasněných důvodů potopila na dno Seiny. Trvalo to necelých čtyřicet minut.

Jestli se Paříži podaří obnovit zašlou slávu svých starých plováren, ukáže jen čas.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno