Prodloužený víkend i luxusní kempy. Češi letos plánují dovolenou v tuzemsku

Většina Čechů opět plánuje trávit letní dovolenou v tuzemsku. Zahraniční dovolenou si řada lidí letos odpustí z finančních důvodů. Hlavním důvodem jsou inflační tlaky a prudké zdražování.

Z dat hotelového systém Previo, který využívá více než 2 100 nezávislých hotelů, penzionů a hotelových řetězců, vyplývá, že Češi tvoří 80 procent všech domácích rezervací v prvním prázdninovém měsíci.

Pro představu, v roce 2019 byl v červenci podíl zahraničních hostů na rezervacích 35 procent. U hoteliérů používajících systém Previo letos zahraniční hosté zatím představují pouhých pětinu rezervací. „Předpokládáme, že domácí turisté budou znovu hlavním tahounem domácího cestovního ruchu,“ uvádí marketingový ředitel společnosti Previo David Laryš.

Aktuální obsazenost se blíží 50 procentům odbydlené obsazenosti minulého roku. „Zájem Čechů o domácí dovolené, s tak nebývalým předstihem, je podle nás způsobený vysokým zájmem o některé lokality minulý rok. V turisticky lákavých oblastech totiž loni nebylo vůbec možné na poslední chvíli požadované ubytování sehnat. Letos tak Češi nenechávají nic náhodě,“ vysvětluje Laryš.

Prodloužený víkend

Další analýza největšího českého rezervačního portálu Hotel.cz ukazuje, že průměrná doba rezervace letos vzroste z necelých tří dnů v roce 2019 na dobu přesahující čtyři dny, což znamená, že si většina lidí prodlouží víkend. Průměrná cena pobytu naroste z 6 700 korun na částku 12 tisíc korun.

„Nárůst ceny je logický právě prodloužením délky pobytu. Dalším faktorem je realizované zdražování hoteliérů, které představuje třicetiprocentní zvýšení ceny oproti roku 2019,“ vysvětluje Milan Petr, manažer rezervačního portálu Hotel.cz.

Nejvíce hosté zaplatí v Lednicko-valtické lokalitě, kde se cena pobytu vyšplhala na tři tisíce korun za noc. Nejméně pak na Slovácku, kde se částka pohybuje na hranici dvou tisíc. K nejlevnějším letním horským destinacím se pak překvapivě řadí Krkonoše s průměrnou denní cenou pobytu 2 500 korun.

Tisíce za ubytování bez toalety

V posledních letech Češi také objevují nejen nové lokality, ale také způsoby, jak dovolenou strávit. Roste zájem nejen o chalupaření, či pobyty v roubenkách, ale také o glamping – luxusní kempování.

Průkopníky českého glampingu jsou Dobčické rybníčky, které vznikly v roce 2009, o několik let později se začaly objevovat tzv. treehousy, poté maringotky a podobné ubytovací kapacity.

Největší boom zažil glamping v roce 2020, v době, kdy vypukla pandemie. Cena ubytování na glampingových místech se pohybuje od 1 500 do sedmi tisíc korun za noc.

„Není to vůbec levná záležitost, spousta glampingových projektů navíc nemá toaletu, vodu, elektřinu, chodíte tam na kadibudku a taková zařízení jsou schopná si říct o tisíc korun za noc,“ uvedla marketingová manažerka z Amazing Places Klára Honzíková. Lidé ale mají o tento typ zážitku zájem, o čemž vypovídají rezervace, které se rychle plní.

Nejoblíbenějšími lokalitami jsou podle společnosti destinace na horách, nejvíce Čechů míří do Krkonoš, Jizerských hor a Jeseníků. Kromě hor je populární jižní Morava.

„Obecně se dá říct, že v dnešní době je lidem jedno, kam budou cestovat. Důležité je, aby to byl zážitek, aby to mohli dát vědět světu, aby se mohli tak trochu vytahovat,“ řekl ředitel Amazing Places Václav Vítek.

Doplnil, že lidé touží odjet na místa, která jsou fotogenická, vhodná pro umístění snímku na sociální sítě. Češi se také s oblibou vydávají na místa, která budou moci později doporučit, což souvisí s tím, že se chtějí pochlubit.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts