Průzkum: Češi přizpůsobili své byty a domy, hlavně kvůli práci z domova

Globální studie, kterou provedla společnost Velux společně s výzkumnou agenturou Ipsos, zjišťovala, jak lidé prožívají práci z domova, jakým problémům či výzvám při ní čelí a jaké mají požadavky na vybavení domácího pracovního prostoru.

Téměř polovina respondentů se domnívá, že jejich aktuální rozložení mezi prací z kanceláře a z domova je buď v rovnováze, nebo by rádi z domova pracovali dokonce častěji.

Mezi hlavní výhody, kterou práce z domova přináší, patří úspora času na dojíždění do zaměstnání, úspora za jídlo, oblečení a dopravu či flexibilita.

Celých 80 procent lidí pracujících z domova se shoduje, že jim tato možnost dává větší svobodu a podobná část oceňuje více volného času. Přes dvě třetiny respondentů se shodují, že jim práce z domova obecně zlepšuje kvalitu života.

Přestavby téměř od podlahy

Vzhledem k tomu, že trend hybridních či „totálních“ home office přetrvává, je mezi lidmi zjevná také tendence k vylepšování a přetváření domovů tak, aby nastalé situaci odpovídaly a reflektovaly požadavky na kvalitní pracovní prostor.

Ten se v drtivé většině případů nachází uvnitř, a tak je jednou z největších priorit dostatek denního světla: Šest z deseti respondentů tvrdí, že denní světlo je pro ně velmi nebo extrémně důležité, hned v závěsu za ním zmiňují kvalitu a svěžest vzduchu či příjemnou pokojovou teplotu. Přesto je s dostatkem denního světla ve své domácí kanceláři spokojeno pouhých 48 procent lidí.

Prostor vyhrazený pro práci, který člověka motivuje a dodává mu potřebný klid k soustředění, je ideálně místo izolované od ostatních částí domova. V panelákových bytech si Češi vyhradili alespoň část obývacího pokoje, kde vybudovali kancelářské koutky. Ty pak vybavovali novým kancelářským nábytkem a počítači.

V rodinných domech se obvykle přesouvali do podkroví, které nabízí specifickou, útulnou atmosféru a pomyslně odděluje osobní a pracovní prostor. Navíc zde lze využít benefitů střešních oken, tedy dostatku čerstvého vzduchu i denního světla.

Přesun do podkroví je jeden z nejjednodušších a stále využívanějších způsobů, jak výrazně vylepšit pracovní prostředí. Například 14 procent lidí, které již provedly úpravy svých domovů z pracovních důvodů, se zaměřilo právě na podkroví.

Ze všech úprav, jež lidé s ohledem na práci z domova provádějí, je po malování a pořizování nového nábytku největší pozornost věnována právě instalaci či výměně oken.

„Lidé doma nejen žijí, ale i pracují. A ne vždy k tomu mají ty nejlepší podmínky, zejména co se kvalitního denního světla a čerstvého vzduchu týče. Prostor, ve kterém pracujeme, musí splňovat nároky nejen na pohodlí a produktivitu, ale také na naše zdraví. Přístup k dennímu světlu je pro fyzickou i mentální pohodu klíčový a nikdy nebyl důležitější než právě dnes“, říká Zdeněk Okáč, Sales & Marketing Support Manager Veluxu pro Česko a Slovensko.

Potřeba využít každý čtvereční centimetr v domácnosti a zohlednit denní světlo jako jeden z nejdůležitějších faktorů při přestavbě je jedním z hlavních důvodů, proč počet instalací nových oken celosvětově roste.

Téměř pětina Čechů se při přestavbě orientovala právě na ni jakožto na nejpřímočařejší způsob, jak transformovat stávající zázemí na kvalitní prostor pro práci a výrazně tak zlepšit pracovní podmínky.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts