Rakušan odvolal většinu členů dozorčí rady České pošty

0
71

Noví členové budou vybráni k nominaci tento týden a rada by měla mít do konce února znovu alespoň nadpoloviční počet členů, uvedlo tiskové oddělení ministerstva vnitra.

Ministr z rady odvolal jejího předsedu a bývalého generálního ředitele pošty Petra Zatloukala, místopředsedy, poradce KSČM Lubomíra Krejsu a náměstka ministerstva vnitra Jiřího Nováčka, šéfa NAKIT Vladimíra Dzurillu, starostu Náchoda Jana Birkeho a jeho stranického kolegu z ČSSD Bedřicha Grulicha, Karla Klímu a ekonomického exnáměstka pošty Oldřicha Černocha.

„Česká pošta nemůže fungovat tak, jak má, bez funkční dozorčí rady. Proto potřebujeme, aby v ní místo politických trafikantů byli schopní odborníci,“ uvedl dnes Rakušan. Zásadní obměnu ministr avizoval už v minulých týdnech jako první krok k tomu, aby pošta podle něj mohla fungovat a rozvíjet se jako moderní podnik.

Dozorčí rada dohlíží na chod státního podniku a má v tuto chvíli šest členů. Usnášeníschopnou dozorčí radu, tedy alespoň s nadpolovičním počtem členů, chce mít ministerstvo vnitra do konce tohoto měsíce.

„Rozhodně nedojde po tuto dobu k omezení služeb, jména nových členů komentovat nebudeme, ale dáme jasně najevo, že se skutečně bude jednat většinově o lidi, kteří nemají vazbu na politiku nebo konkrétní stranu,“ řekl Rakušan. Dodal, že většinově by mělo jít o manažery, kteří mají s danou oblastí zkušenosti. Jedním z nových členů by měl být zástupce Asociace krajů.

Obměna dozorčí rady je podle ministra prvním krokem, aby se stát dostal k informacím o stavu pošty a mohl provést potřebné změny. Na konci volebního období by chtěl Rakušan mít z podniku moderní instituci, která i na venkově poskytne občanům digitální kontakt se státem.

Pošta v lednu oznámila, že od května zruší 669 pracovních míst, zejména manažerských a úřednických. Státní podnik si od toho slibuje úsporu 500 milionů korun ročně. Podle vedení pošty jde o další krok k optimalizaci nákladů. Podnik nyní zaměstnává kolem 27 000 pracovníků. Rušení pozic se dotkne zejména útvarů marketingu, administrativně právních záležitostí, IT, financí nebo obchodu.

V posledních letech pošta hospodaří v červených číslech. Za loňský rok podnik počítá se ztrátou kolem 800 milionů korun, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v roce 2020, kdy hospodaření pošty skončilo ztrátou 1,356 miliardy korun po zdanění. Důvodem ztrát je podle vedení firmy neuhrazená úhrada státu za objednávané základní služby. Stát v současnosti podniku dluží šest miliard.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno