Škoda Auto zvýšila pololetní zisk, profit Volkswagenu zaostal za odhady

0
68

Negativní vliv měl naopak vývoj měnových kurzů a výrobních nákladů, nepříznivě se projevil rovněž odchod skupiny Volkswagen z Ruska.

Tržby automobilka v pololetí zvýšila na 13,75 miliardy eur (zhruba 330 miliard Kč) z 10,22 miliardy eur před rokem. Firma dodala zákazníkům 432 173 vozů, což je téměř o pětinu více než před rokem.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, výrobní kapacity má také v dalších zemích, například v Číně a v Indii. Loni v důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu ukončila aktivity na ruském trhu. V březnu oznámila, že kvůli ukončení obchodních aktivit a výroby v Rusku loni přišla téměř o 700 milionů eur.

Celému koncernu Volkswagen v letošním prvním pololetí klesl provozní zisk meziročně o 11,5 procenta na 11,35 miliardy eur. Tržby ale koncern zvýšil o více než 18 procent na 156,26 miliardy eur.

Zisk Volkswagenu zaostal za odhady

Firma kvůli obtížnému ekonomickému prostředí mírně snížila celoroční prodejní cíl. Podnik to uvedl ve svém čtvrtečním sdělení.

Volkswagen nyní očekává, že letos dodá zákazníkům devět až 9,5 milionu vozů. Dříve firma předpokládala odbyt kolem 9,5 milionu kusů po 8,3 milionu vozů prodaných v předchozím roce. Původní prodejní cíl Volkswagenu už stejně dříve zpochybňovali znalci v odvětví.

V první polovině roku dodala skupina Volkswagen po celém světě 4,4 milionu vozů, což představuje nárůst o téměř 13 procent. Za růstem stojí především čínský trh, kde se odbyt zvýšil o 21 procent.

VW dále předpokládá, že na rozdíl od odbytu se mu podaří splnit finanční cíl. Celoroční tržby by se měly zvýšit o deset až 15 procent, a dosáhnout tedy 307 až 321 miliard eur. Prognóza provozní ziskové marže očištěná o speciální položky zůstává rovněž beze změny na 7,5 až 8,5 procenta, i proto, že v druhé polovině roku by se měl projevit program úspor a výdělků u masových značek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno