Slovnaft zaplatil poplatky za ropovod Družba, ropa začne téct odpoledne

Ruská společnost Transněfť, která je monopolním provozovatelem ropovodů v Rusku uvedla, že v 16:00 moskevského času (15:00 SELČ) začne do jižní větvě ropovodu Družba opět pumpovat ropu.

„Je to technická, nikoli politická záležitost, není to vina ruské ani ukrajinské strany,“ uvedl slovenský ministr hospodářství Richard Sulík.

Podle něj problém vznikl v západní Evropě, kdy bankovní úředníci nečekaně vyhodnotili platbu za tranzit ropy jako odporující sankcím. Sulík byl však od začátku v kontaktu s ukrajinským protějškem a situaci řešil.

„Věci se pohnuly, poplatky uhradí Slovnaft a oni si to pak vyúčtují s Ruskem. Ubezpečil jsem se, že jakmile peníze dorazí, ropa začne téct,“ řekl ministr.

Platbu provedla slovenská odnož ČSOB, podle Sulíka na ni má osobně dohlédnout i ředitel banky.

Upřesnil také částku, o jakou v poplatcích jde – měsíční poplatek činí přibližně devět až deset milionů eur, v přepočtu tedy asi 250 milionů korun. „Z finančního pohledu a vzhledem k objemu a hodnotě přepravované ropy to není žádné drama. Hledáme ale i nějaké dlouhodobější řešení, abychom podobným komplikacím předcházeli,“ upřesnil Sulík.

Upozornil totiž, že podobný výpadek kvůli platebním potížím nebyl první. Od začátku války se tak stalo už počtvrté. „Jednou platba, která měla být provedena jako expresní, byla provedena jako obyčejná. Jindy někdo pomotal nějaké číslo a podobně,“ přiblížil Sulík.

Vývoz ropy z Ruska zajišťuje monopolní vývozce Transněfť. Ten v úterý oznámil, že platba za srpnový tranzit, kterou v červenci zaslal ukrajinské firmě Ukrtransnafta, se vrátila zpět na jeho účet.

Podle společnosti Gazprombank, která má platby na starosti, se peníze vrátily kvůli restrikcím ze strany Evropské unie. Ukrajina pak tranzit ruské ropy zastavila.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts