Soumrak nad údolím Emmental. Švýcaři mohou dovézt víc sýra, než kolik vyvezou

0
32

Podle prezidenta společnosti Swissmilk za tento vývoj může především liberalizace mlékárenského odvětví. Od roku 2007, kdy se trh se sýry uvolnil, ztratily švýcarští výrobci na domácím trhu 12 procent podílu. Podle Beureta dosáhl současný systém svých hraničních mezí.

„Letos poprvé dovezeme více sýrů, než kolik jich v tunách vyvezeme,“ upozorňuje Beuret. Je to podle ně důsledek procesu liberalizace, který začal už na konci 90. let a je mnohem rozsáhlejší než v případě obilovin či masa.

„Švýcaři sice momentálně konzumují více sýra než kdykoli předtím, v roce 2022 to bude přibližně 22,9 kg na osobu, ale mléčné farmy v zemi mizí dvakrát rychleji než ostatní zemědělští producenti,“ říká Beuret.

Tato změna by znamenala výrazný obrat trendu, neboť vývoz švýcarských sýrů rostl ještě v loňském roce, kdy podle mlékárenského svazu stoupl o 7,9 procent. Švýcarsko v minulosti chránilo své producenty mléka prostřednictvím dotací a kontrol dovozu, ale v posledních letech postupně otevírá své trhy s mlékem zahraničním konkurentům. „Tato situace nemilosrdně tlačí na švýcarské producenty,“ uvedl Beuret.

Švýcarský paradox

Beuret má za to, že Švýcarsko musí přijmout opatření, aby mohlo i nadále produkovat sýry pro své obyvatele. „Pokud se tak nestane, budeme nakonec sýry dovážet, což by bylo ekonomicky, sociálně i ekologicky absurdní,“ řekl.

Ceny v supermarketech dohodnuté na základě složitého systému kompromisů nepokrývají rostoucí výrobní náklady producentů mléka, odhaluje list Le Temps. Šetření, které před rokem deník provedl, ukázalo, že největší maloobchodní řetězce v zemi, Migros a Coop, dosahují u řady mléčných výrobků velmi vysokých marží.

„Jsem přesvědčen, že spotřebitelé jsou připraveni pochopit, že pokud chceme pokračovat v udržitelné produkci, musíme být náležitě odměňováni,“ říká Beuret.

Švýcarsko je po celém světě proslulé vysoce kvalitními druhy sýrů, jako je gruyère nebo ementál. Gruyère od malovýrobce ze švýcarského Bernu získal loni už podruhé titul nejlepšího sýra na světě v mezinárodní sýrařské soutěži ve Spojených státech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno