Trh s vínem bez alkoholu roste. Česko je ve spotřebě v první dvacítce

0
41

V roce 2021 se ve dvaceti klíčových globálních trzích spotřebovalo 98,1 milionu lahví šumivých a tichých vín bez alkoholu (dealkoholizovaná vína). Stejně jako v uplynulých letech byl i v roce 2021 mírně vyšší zájem o šumivé víno, jehož spotřeba mezi roky 2016 a 2021 vzrostla o 68 procent.

Věděli jste, že…

…varianty bez alkoholu se vyrábí obvykle stejným způsobem jako běžná vína včetně kvašení?

Jde o kvalitní vína z hroznů z klasických vinařských regionů. Před plněním do lahví projdou procesem dealkoholizace, při kterém je z nich šetrným způsobem odebrán alkohol, ale chuť a aroma jsou z velké většiny zachovány.

Největším trhem dealkoholizovaných šumivých vín je Německo, kde se v roce 2021 prodalo 18,9 milionu lahví. Česko se umístilo v roce 2021 na 11. příčce se spotřebou přes jeden milion lahví.

„Globálně roste počet lidí, kteří si čas od času dopřejí svůj oblíbený nápoj ve variantě bez alkoholu. Vzhledem k tomu, že Německo je lídrem ve spotřebě klasických šumivých vín, je zde také vysoké procento těch, kteří sáhnou po variantě šumivého vína bez alkoholu,“ vysvětluje prezident Vinařské unie Ondřeje Beránka

Celosvětově vzrostla i spotřeba tichého (nešumivého) vína bez alkoholu, v letech 2016 až 2021 činil růst 145 procent. Největším trhem je USA s roční spotřebou 10,2 milionu lahví. V Česku a na sousedních trzích je kategorie tichých vín prozatím velmi malá.

Podle IWSR by měla poptávka po tichých i šumivých vínech bez alkoholu dále růst, do roku 2026 přibližně o devět procent ročně. Rychlejší tempo růstu se očekává v kategorii tichých dealkoholizovaných vín.

Na trend reaguje i společnost Bohemia Sekt, která začala v Česku budovat kategorii šumivých vín bez alkoholu v roce 2007. Ve svém portfoliu má nyní pětici dealkoholizovaných vín. Kromě produktu Bohemia Sektu bez alkoholu ve bílé a rosé má od loňského roku ve své nabídce i nealkoholickou variantu vína Mionetto italské sesterské společnosti. Nyní přibyla dvojice dealkoholizovaných tichých vín proslulého španělského vinařství Freixenet.

„Zájem o nealkoholické varianty šumivého vína dál roste. Dřív byla variantou hlavně pro řidiče a ženy v těhotenství, dnes ji vyhledávají ale i ti, kteří mají rádi klasické víno, jen občas chtějí vyzkoušet něco jiného. Proto dál rozšiřujeme nabídku o nové atraktivní varianty, aby spotřebitelé měli možnost volby,“ říká Martin Fousek, marketingový ředitel společnosti BOHEMIA SEKT.

Podle prezidenta Vinařské unie Ondřeje Beránka se šumivé víno konzumuje hlavně při oslavách a svátečních příležitostech, nealkoholické varianty tichého víno si spotřebitelé otevřou spíše jako doplněk k pokrmům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno