Ukrajina si kvůli obilí stěžuje u WTO na Slovensko, Polsko a Maďarsko

0
54

O ukrajinské stížnosti s odvoláním na pondělní prohlášení tamního ministerstva hospodářského rozvoje a obchodu informovala agentura Reuters. Bratislava, Varšava a Budapešť zavedly zákaz dovozu obilí ve snaze ochránit své vlastní zemědělce, kteří by podle nich jinak museli konkurovat levným zemědělským plodinám dováženým z Ukrajiny.

„Je důležité ukázat, že toto jednání (Polska, Slovenska a Maďarska) je z právního hlediska nesprávné. A proto zítra začneme s právními kroky,“ řekl v neděli náměstek ministra pro hospodářský rozvoj, obchod a zemědělství Taras Kačka. Dodal, že Kyjev se také chystá zavést odvetná opatření ohledně dovozu ovoce a zeleniny z Polska.

Bulhaři protestují

Bulharští zemědělci v pondělí na řadě míst zablokovali dopravu na protest proti rozhodnutí vlády neprodloužit zákaz dovozu ukrajinských plodin.

Premiér Nikolaj Denkov argumentoval, že obnovení dovozu z Ukrajiny sníží ceny základních potravin, sníží inflaci a pomůže lidem s nízkými příjmy.

Časově neomezená silniční blokáda se podle agentury BTA odehrává na více než čtyřiceti místech Bulharska, včetně hraničních přechodů. V úterý chtějí demonstrovat v Sofii.

Organizátoři požadují nejen pokračování zákazu, ale také jeho rozšíření na ovoce, zeleninu, maso, mléko a med.

Zástupci bezmála tří desítek oborových organizací v zemědělském sektoru uvedli, že rozhodnutí vlády neprodloužit embargo dopadne na 900 tisíc lidí.

Požadují také odstoupení Denkovova prozápadního kabinetu, který po svém červnovém nástupu schválil vojenskou pomoc Ruskem napadené Ukrajině.

Kyjev už dřív rozhodnutí pokračovat v embargu označil za protiprávní. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko ve čtvrtek uvedl, že embargo porušuje podmínky asociační dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Navíc podle něj popírá princip jednotného trhu EU.

Nikolenko kromě toho prohlásil, že ukrajinský dovoz středoevropské zemědělce ve skutečnosti neohrožuje a že embargo nahrává Rusku, které pokračuje v invazi na Ukrajinu a je taktéž významným vývozcem obilí.

Evropská komise se rozhodla neprodloužit částečný zákaz dovozu ukrajinského obilí, načež zmíněná trojice zemí zavedla vlastní restrikce.

„Nemůžeme si jen říkat stanoviska, je potřeba se bavit o tom, co s tím udělat. A součástí musí být i garance ze strany prezidenta Volodymyra Zelenského, že budou dodržována pravidla, která přislíbili,“ řekl Výborný.

Ministr se domnívá, že přístup Slovenska, Polska a Maďarska „může být do jisté míry upraven na základě skutečně jasné deklarace z ukrajinské strany, že bude fungovat monitoring a kontrola a že budou fungovat licenční smlouvy, které budou kontrolované nejen na ukrajinském území, ale i na území těchto tří zemí.“

Doufá proto ve změnu slovenského, polského a maďarského postoje. „Nakonec zcela upřímně, on (tento postoj) je možná dán rovněž i některými vnitropolitickými souvislostmi, což já vidím a respektuji,“ doplnil Výborný. Na Slovensku a v Polsku se v příštích několika týdnech budou konat parlamentní volby.

Kyjev proto obvinil polskou vládu v souvislosti s jejím rozhodnutím pokračovat v embargu i z populismu. Polské volby se budou konat 15. října. Zemědělci patří mezi časté voliče vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) premiéra Mateusze Morawieckého. Varšava svůj záměr pokračovat v zákazu dovozu ukrajinského obilí oznámila minulý týden jako první.

Podle Výborného by měl být v pondělí zveřejněn ukrajinský akční plán. Z něj by měly vyplynout jasné záruky, že ukrajinské obilí „nepůjde úplně na volno a nebude zůstávat všude možně po Evropě“.

„Musíme mít garanci, že se dostane do přístavů a do zemí třetího světa,“ dodal ministr s tím, že o tématu bude se svými kolegy hovořit i příští týden ve Znojmě, kde se uskuteční summit ministrů zemědělství zemí V4.

Důležité je podle něj společné řešení tohoto problému v rámci celé Evropské unie. „Nejde jen o obilí a naše producenty, ale jde o to, abychom nezpůsobili problém v zemích třetího světa, kde může tato produkce chybět,“ uvedl český ministr zemědělství.

„V tuto chvíli jsou plné sýpky na Ukrajině i v České republice, my máme také nadprodukci a vyvážíme a potřebujeme obilí dostat tam, kde je potřeba. Jinak může být někde za půl roku velký problém s hladomorem a migrací a to tady z nás nikdo nechce,“ dodal.

Místopředseda unijní exekutivy Valdis Dombrovskis o víkendu hájil rozhodnutí Evropské komise neprodloužit zákaz dovozu ukrajinského obilí do zemí Evropské unie sousedících s Ukrajinou. Jak uvedl, pominuly mimořádné podmínky, které zákaz platný do pátku ospravedlňovaly.

O nejširších restrikcích hovoří Budapešť, která zakázala dovoz 24 zemědělských produktů včetně obilí, zeleniny, některých masných výrobků a medu. Naproti tomu Slovensko do konce roku prodloužilo omezení vztahující se na čtyři dosud zakázané produkty. Polsko pak zákaz rozšířilo i na ukrajinskou mouku a krmivo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno