Ve Španělsku padají hlavy. Stát nakoupil vlaky, které se nevejdou do tunelů

0
61

Před třemi lety státní železniční dopravce Renfe oznámil plány na modernizaci vozového parku úzkorozchodných příměstských vlaků a vlaků na střední vzdálenosti v Asturii a Kantábrii.

Minulý měsíc však vyšlo najevo, že vlaky, které se staví v rámci zakázky za více než čtvrt miliardy eur, budou příliš široké na to, aby projely některými tunely v těchto oblastech, píše list The Guardian.

Zmatek a padání hlav

Miguel Ángel Revilla, předseda regionální vlády Kantábrie, označil projekt za „podraz“ a vyzval k urychlenému jednání, zatímco Adrián Barbón, premiér sousední Asturie, řekl, že je „zmatený, rozzlobený a zklamaný“.

Aktuální rezignace funkcionářů ukázala, že propuštění dvou vysokých úředníků minulý měsíc – jednoho z Renfe a druhého ze státní železniční společnosti Adif – nestačí k uklidnění těch, kteří jsou rozzlobeni špatným plánováním a následným zpožděním konečného vyřešení dopravní situace.

Koaliční vláda premiéra Pedra Sáncheze vedená socialisty se pokusila o další nápravu a oznámila, že cestování v asturské a kantabrijské síti, které bylo zpožděním postiženo, bude bezplatné až do zahájení provozu nových kolejových vozidel na začátku roku 2026.

Ministerstvo se kaje

„Od chvíle, kdy jsem se o této záležitosti dozvěděla, jsem udělala vše, co jsem mohla, abych zjistila, co se stalo, a našla řešení,“ řekla španělská ministryně dopravy Raquel Sánchezová po pondělním setkání s Revillou a Barbónem.

„Od počátku jsme přijali odpovědnost, omluvili se, uznali chybu a určili odpovědnost. Zahájili jsme také interní audit a sestavili pracovní skupinu, abychom našli řešení a co nejvíce urychlili výstavbu vlaků,“ dodala ministryně.

Vláda se však již dříve snažila trvat na tom, že chyby byly odhaleny dříve, než byl jakýkoli vlak postaven, a že v důsledku toho „nepřišlo nazmar ani euro z peněz Španělů“, uvedl Madrid.

Státní úředníci dodali, že situace by byla ještě horší, kdyby byly postaveny menší vlaky, které by nesplnily očekávání cestujících.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno