Ve středu se chystáme opět do ulic. Demonstrace bude silnější, oznámili zemědělci

Zástupci svazu oznámili, že ve středu ve 12 hodin opět vyjedou nespokojení zemědělci, aby vyjádřili svůj nesouhlas se Strategickým plánem, který vláda zaslala do Bruselu.

Předseda Zemědělského svazu potvrdil, že protestní jízda zemědělců nezasáhne hlavní město. „V Praze nevyjedeme, jen v regionech. Nechceme lidem komplikovat život. Chceme jen, aby nás někdo poslouchal,“ dodal. 

Ministerstvo zemědělství dostalo od Bruselu termín 31. 1. 2022 na odevzdání Strategického plánu Společné zemědělské politiky na období let 2023 až 2027, který zásadním způsobem mění dlouhodobou koncepci české agrární politiky.

Podle zemědělců provedla nová vláda v tomto klíčovém dokumentu na poslední chvíli velké změny, aniž by k rozhodování přizvala zástupce odborné zemědělské veřejnosti. Připraví tím produkční zemědělce, kteří vyrábějí většinu českých potravin, o miliardy korun a způsobí potravinovou chudobu České republiky, tvrdí zástupci svazu.

„Vláda nebere ohledy na dopady těchto změn, kterými jsou hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců. Ztráty produkčních zemědělců, kteří vyrábějí většinu českých potravin, potvrzuje také zveřejněná kalkulačka od ministerstva zemědělství,” říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Zemědělci se proti změnám několikrát postavili. Na začátku ledna demonstrovali před Úřadem vlády, později také vyjeli se svojí technikou do ulic.

Strategický plán potraviny nezdraží

K prohlášení obou komor se v odpoledních hodinách vyjádřilo také Ministerstvo zemědělství, které odmítá, že by se zemědělci nikdo nevedl dialog. 

„Není pravda, že by Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP) nebyl s nevládními organizacemi projednáván. Výsledná podoba respektuje připomínky organizací s různými požadavky, které v průběhu celého projednávání Strategického plánu zazněly a jsou v souladu s požadavky na národní strategické plány k SZP,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo a dodává.  

Dále se ohrazuje proti hrozbám zdražení potravin v souvislosti s úpravami Strategického plánu. „Pokud ceny potravin porostou, bude to především z důvodu inflace, zvýšených nákladů v podobě vstupů, energií, hnojiv apod. Bude k tomu docházet všude ve světě, nikoliv pouze v ČR. Vliv změny dotačního systému na konečnou cenu potravin je naprosto minimální. Navíc tyto změny se naplno projeví až v roce 2025 či 2026,“ doplňuje tiskový mluvčí Vojtěch Bílý.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts