Výkonnou ekonomiku můžeme mít i bez eura, říká šéf Hospodářské komory

0
36

„Českému podnikání chybí na příštích deset a více let potřebná vize. Je zcela evidentní, že po úspěšných třiceti letech se potenciál českého hospodářství vyčerpal. Brzdí nás naše přemýšlení a z pozice prezidenta Hospodářské komory bych rád pomohl tomu, abychom našli shodu na tom, kde má mít Česká republika v Evropě i celém světě své místo,“ uvedl Zajíček s tím, že celospolečenská vize by měla zastřešit konkrétní strategie pro jednotlivé segmenty české ekonomiky.

Nový šéf Hospodářské komory v pořadu Rozstřel řekl, že Česká republika by měla nadále zůstat křižovatkou Evropy, a právě poloha země by měla být do budoucna velkou a strategickou výhodou. Proto je podle něj potřeba, aby přes území České republiky tekly energetické, dopravní i datové sítě.

Podle Zajíčka má i současná vláda Petra Fialy svou vizi a projevila už i odvahu. „Hospodářská komora oceňuje odvahu vlády ve vztahu ke konsolidačnímu balíčku. Není možné se neustále zadlužovat, je potřeba hledat úspory. Jde o cestu správným směrem,“ tvrdí prezident komory s tím, že vláda by ale do budoucna neměla zapomínat na strategické investice.

Hledejme náhradu za uhlí

Klíčovým tématem současnosti je energetika, míní Zajíček. Česká republika je totiž průmyslově založenou zemí, a cena energetických komodit je pro konkurenceschopnost tuzemských firem klíčová. „Je třeba hledat náhradu za hnědé uhlí,“ myslí si.

Zdeněk Zajíček nahradil ve funkci prezidenta komory Vladimíra Dlouhého, který se po dlouhých letech rozhodl nekandidovat. V hlasování porazil někdejšího předsedu antimonopolního úřadu Martina Pecinu.

Dříve Zajíček pracoval jako náměstek ministra vnitra, ministryně spravedlnosti i ministra financí. Je průkopníkem e-governmentu, pracoval na vývoji Czech Pointu nebo datových schránek a jako absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy je i advokátem.

Politická zkušenost jako výhoda

Dlouhou dobu se Zajíček také podílel na chodu ODS. Před zvolením prezidentem Hospodářské komory byl dokonce stranickým místopředsedou, této funkce se ale po zvolení do čela komory vzdal. Zůstává už jen řadovým členem.

„Hospodářské komoře mohu díky své zkušenosti přinést znalost politických procesů, které jsou limitovány délkou funkčního období vlády či zastupitelstev,“ řekl v Rozstřelu Zajíček.

Šéf komory také uvedl, že se chce do budoucna zaměřit na větší podporu vědy, výzkumu či inovací. Za největší problém označil přebujelou byrokracii. Převratné změny ve vedení Hospodářské komory ale nechystá a jako bývalý viceprezident chce pokračovat v jeho práci.

K měně euro se Zajíček staví rezervovaně. V současné chvíli jde podle něj o výhodu, že tuto měnu Česká republika ještě nepřijala. Projevuje se to třeba v oblasti inflace, neboť nositelé měnové politiky mohou na změny cenových hladin reagovat pružněji, což České republice přináší určitou konkurenční výhodu. Zároveň si ale uvědomuje, že některým firmám by euro pomohlo.

„Pro české exportéry jsou kurzová rizika limitující. Momentálně jsem příznivcem kroků, které vláda už oznámila. Exportní firmy díky nim budou mít možnost účtovat a odvádět daně v eurech. Nemyslím si ale, že pro výkonnost českého hospodářství bude rozhodující, jestli bude mít euro, nebo ne,“ uzavřel Zajíček.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno