Žádné škrty, vyšší daně. Biden tahá peníze z miliardářů, korporací a investorů

0
77

Americký prezident Joe Biden představil rozpočtový plán, v příštích deseti letech chce snížit deficit o 2,9 bilionu USD a zvýšit daně bohatým. Se svými poradci probírá další možné změny.

To je vyšší cíl, než jaký slíbil ve svém projevu minulý měsíc, kdy uvedl, že plánuje snížení deficitu o dva biliony USD. Plán počítá hlavně s vyššími daněmi pro bohaté. Je však již jasné, že republikáni návrh odmítnout.

Návrh rozpočtu celkově očekává dodatečné daňové příjmy 4,7 bilionu USD a úspory 800 miliard USD díky změnám ve vládních programech. Biden ale také požaduje nové výdaje 2,6 bilionu USD.

Dá se ale očekávat, že Kongres Spojených států amerických jej v takovéto podobě odmítne. Většinu křesel tam totiž zajímají zástupci amerických republikánů. Bidenovi se nepodařilo prosadit podobné zvýšení daní, když demokraté ještě měli kontrolu nad oběma komorami Kongresu. Místo toho se vláda spokojila se zeštíhlenou legislativou zaměřenou na energetickou a zdravotní politiku známou jako zákon o snižování inflace (IRA).

Návrh je z velké části reprízou Bidenova mnohabilionového ekonomického balíčku nazvaného Build Back Better. Má ale jen malou šanci projít Kongresem, zvláště teď, když republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů, dodává Bloomberg. Bidenovi se totiž nepodařilo prosadit podobné zvýšení daní, když demokraté ještě měli kontrolu nad oběma komorami Kongresu. Místo toho se vláda spokojila se zeštíhlenou legislativou zaměřenou na energetickou a zdravotní politiku známou jako zákon o snižování inflace (IRA).

Představitelé americké administrativy tvrdí, že návrhy ukazují odhodlání snížit rozpočtový schodek převážně díky vyšším příjmům. Představují také politicky populární návrat k úrovním daní platným před právními předpisy o daňové reformě bývalého prezidenta Trumpa. Po vyšších daních pro bohaté léta volají progresivisté a podle opakovaných průzkumů se pro ně vyslovuje většina Američanů.

Zvýšení daní zahrnuje zrušení části daňových škrtů z roku 2017, které učinil tehdejší prezident Donald Trump, protože nižší daně nepřinesly růst, který Trump sliboval. Biden navrhuje nové daně pro miliardáře a zvýšení sazby daní z příjmu právnických osob a daně ze zahraničních zisků amerických nadnárodních firem. Chce také zvýšit horní mezní sazbu daně u příjmů nad 400.000 USD a zrušit zvýhodněnou sazbu pro příjmy z kapitálových výnosů pro domácnosti s příjem nad jeden milion USD.

Návrh zahrnuje také nové výdaje 2,6 bilionu USD, včetně obnovení rozšířené daňové úlevy na děti až na 3600 USD na dítě ze současných 2000 USD.

V době zvýšeného napětí s Ruskem a Čínou návrh rozpočtu v příštích deseti letech počítá s poklesem vojenských výdajů v poměru k výkonu americké ekonomiky. Federální výdaje však mají činit zhruba čtvrtinu ekonomického výkonu kvůli vyšším výdajům na sociální a zdravotní pojištění. Tím se prakticky zachovává stejná velikost vlády jako v současnosti.

Republikáni požadují přísné škrty ve výdajích výměnou za zrušení zákonného limitu pro zadlužování vlády. Zatím však nemají žádný protinávrh pro plán předložený Bidenem a jediné co uvádějí je, že odmítnou plán zvýšit daně pro bohaté. Tento plán by mohl být jedním z hlavních politických bodů případné Bidenovy prezidentské kampaně za znovuzvolení v roce 2024. Biden však zatím nepotvrdil, zda bude o znovuzvolení usilovat.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy prohlásil, že prezidentem navržené snížení deficitu je nedostatečné. Vyzval k tomu, aby se vláda USA vydala cestou vyrovnaného rozpočtu.

„Republikáni v Kongresu neustále tvrdí, že chtějí snížit deficit, ale nepředložili žádný komplexní plán, který by ukazoval, co sníží,“ řekla ředitelka Úřadu pro řízení a rozpočet Shalanda Youngová. „Těšíme se, až uvidíme jejich rozpočet, aby ho Američané mohli porovnat s tím, co předkládáme dnes.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno