Zelenina prudce zdražuje. Papriky jsou někde k mání i za 180 korun za kilo

0
56

Ceny vzrostly kvůli evropskému nedostatku, v ČR se aktuálně prodává prakticky jenom dovozová zelenina. Podle místopředsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Petra Hanky zůstanou vysoké ještě několik měsíců, než se objeví první lokální úroda.

Český statistický úřad (ČSÚ) má zatím na svém webu údaje o cenách za leden. Na nich je vidět již mírné zdražení, cenový šok ale přišel až v únoru. V lednu podle ČSÚ se ještě prodávaly salátové okurky v průměru za necelých 48 korun na kilogram, což bylo dokonce meziroční zlevnění – před rokem stály skoro 53 korun/kg. Podobně vyskočily i ceny další zeleniny.

„Aktuální cenové hladiny vyplývají z cen dovozové zeleniny. Česká zelenina ze skladů prakticky zmizela,“ popsal Hanka. Musí se tak počkat na nové ředkvičky a cibulku, které se začnou objevovat v dubnu, hlavní sezonu má zelenina ale i v dalších měsících. „Nejdřív se bude sanovat deficit zeleniny na trhu v Evropě a teprve potom bude prostor pro pokles ceny,“ doplnil.

Pěstitelé zeleniny v Evropě se podle Hanky potýkají s extrémně konkurenčním prostředím, kde ale zároveň lidé nejsou ochotní pracovat na polích. V EU panuje velmi složitý byrokratický systém a přísně nastavené ekologické cíle, což jsou všechno důvody k menšímu pěstování. „Když pak přijde neúroda ohledně sucha, výkyv se projeví v celé Evropě. Zelinářství je dnes velmi rizikový obor, v této neklidné době se do toho lidem nechce. A potom, když přijde nadprodukce, prodává se za podnákladovou cenu,“ vysvětluje.

České zeleniny bude zase méně

Letos se odhaduje pokles českých pěstebních ploch o pět procent, stejně jako loni. „Pokles hlásí většinou menší pěstitelé. Jak se trh koncentruje, ztrácí možnost prodávat v různých malých obchodech a na vesnicích,“ uvedl Hanka. Navíc veřejnost podle něj trochu ztrácí zájem o farmářské trhy, nejsou tak velké odbyty v gastronomii, restaurace kvůli nižším obratům také šetří. „A menší firmy nejsou schopny dodávat do řetězců, protože nemají dostatečnou kapacitu,“ vysvětlil Hanka.

Ale ani po poklesu nejspíš kvůli inflaci a vyšším vstupům nebudou ceny už jako loni. Zemědělci podle Hanky nakoupili loni na podzim dražší hnojiva, náklady na hektar zeleninové plochy dosáhly zhruba 300 tisíc korun. ČR je dlouhodobě v produkci zeleniny nesoběstačné, přes 60 procent spotřeby se do ČR dováží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno