Zlato překonalo psychologickou hranici, je nejdražší od loňského března

0
53


ilustrační snímek


| foto: ČTK

Slabší ekonomické údaje ze Spojených států také povzbudily k sázkám na pomalejší zvyšování úrokových sazeb, navzdory obavám z vysoké inflace kvůli vývoji cen ropy. Zlato je považováno za bezpečné útočiště v období nejistoty a vysoké inflace.

Během dne se cena zlata zvýšila až na 2024,79 dolaru za unci, nejvýše od 9. března 2022. Později část zisků smazala a odpoledne se zlato obchodovalo kolem 2018 dolarů za unci. Proti předchozímu dni si tak připisovalo 1,7 procenta. V reakci na růst ceny zlata posílily i další drahé kovy. Stříbro stouplo o více než tři procenta, platina o tři procenta a palladium o 0,6 procenta.

Vývoj ceny zlata v dolarech (4. dubna 2023)

„Nacházíme se v tomto velmi pozitivním prostředí pro zlato, ve kterém máme zpomalující ekonomická data spolu s inflačními tlaky, které zůstávají zvýšené,“ uvedl ředitel společnosti obchodující s kovy High Ridge Futures David Meger.

Atraktivitu zlata, zejména mezi neamerickými obchodníky, zvýšil pokles dolaru v reakci na zprávy o snížení počtu volných pracovních míst v USA a továrních zakázek. Zlatu tento týden pomohl také růst cen ropy po překvapivém oznámení snížení těžby skupinou OPEC+, které vyvolalo obavy ze zrychlení inflace.

„Z technického hlediska cena zlata pravděpodobně zůstane vysoká a stabilizuje se na současné úrovni nebo ještě výše. Hranice 2050 dolarů by mohla působit jako důležitá úroveň rezistence a pokud bude překročena, mohla by cena rychle vystoupat na své rekordní maximum,“ uvedl obchodník firma Heraeus Alexander Zumpfe.

Analytik firmy Exinity Han Tan ale upozornil, že další zvýšení úrokových sazeb by mohlo způsobit, že zlato odepíše část svých nedávných zisků, napsala agentura Reuters.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno