Komerční prezentace Aktual.: 6.11.2024 14:14
Praha – Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu může mít negativní i pozitivní dopady na ekonomiku, sdělili dnes ČTK analytici a zástupci svazů. Pokud republikánský kandidát splní své sliby a zavede vysoká cla, obchod mezi EU a USA nejspíš výrazně klesne. V důsledku provázanosti ekonomik se také do dalších zemí může přelévat případný nárůst inflace v USA kvůli avizovaným daňovým úlevám. Naopak pravděpodobné posílení americké fosilní produkce může znamenat zlevnění pohonných hmot a plynu. Na výsledek voleb dnes reagovala také česká koruna, a to oslabením k dolaru. České akcie proti tomu posílily, index PX vylepšil maxima od června 2008.
„V případě, že dojde na realizaci některých avizovaných opatření na ochranu amerického trhu, jako je například zavedení dodatečných 20procentních cel, mohlo by dojít ke značnému poklesu transatlantického obchodu. Potom patrně budeme svědky zvýšení zájmu evropských společností o investování v USA,“ řekla dnes ČTK viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy Milena Jabůrková.
Ke zhoršení podmínek pro evropský a potažmo český export do USA může dojít také podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy. „I když jen málo z nich (českých firem, pozn.red.) exportuje přímo do USA, mnoho z nich je subdodavateli pro jiné evropské firmy, které následně do USA exportují,“ uvedl. Naopak z pohledu importu podle něj nemusí být dopad tak velký, jelikož USA nejsou zásadním zdrojem dováženého zboží.
K dalším opatřením na ochranu trhu ale podle Jabůrkové možná přistoupí i EU, a to pokud dojde také ke zvýšení amerických cel na čínské produkty. Čína by totiž musela hledat náhradní odbytiště, uvedla Jabůrková.
Vyšší cla Trump slibuje i na automobily. To může znamenat zhoršení přístupu evropských automobilek na americký trh. Zároveň očekávané zvolnění tempa přechodu k elektromobilitě a tvrdší postoj USA vůči Číně může znamenat větší snahu čínských výrobců prosadit se v Evropě, uvedli dnes experti na automobilový průmysl oslovení ČTK.
Analytici upozorňovali rovněž na riziko slibovaných daňových úlev pro americké firmy. Tyto úlevy by totiž prohloubily deficit veřejných rozpočtů v USA, což by následně posílilo proinflační tlaky. Z USA by se pak nárůst inflace mohl přelévat i do jiných zemí. „S vysokou inflací má ČNB ze zákona danou povinnost bojovat a jedním z nástrojů je i výše úrokových sazeb. Pro ČR by to znamenalo, že úrokové sazby by mohly zůstat vyšší déle, což by prodražovalo financování a hypotéky,“ uvedl analytik investiční platformy Portu Lukáš Raška.
Pozitivní dopady by ale podle analytiků mohlo mít zlevnění pohonných hmot a plynu v důsledku posílení fosilní produkce v USA. „Republikáni dlouhodobě podporují domácí produkci energií a rychlejší schvalování nových průmyslových projektů. Vítězství Trumpa by tedy mohlo přinést navýšení produkce a exportu ropy či LNG z USA,“ uvedl manažer Finlord Boris Tomčiak.
Příklon USA k fosilním palivům zároveň může podle analytika XTB Jiřího Tylečka dál zvýšit tlak na evropskou zelenou politiku. „EU by mohla být nucena slevit ze svých přísných environmentálních opatření, aby zachránila alespoň část výroby v Evropě. To by dále mohlo energie zlevnit,“ míní.
Už konkrétní dopady mělo dnešní zvolení Trumpa prezidentem na akcie pražské burzy. Index PX v 11:30 rostl o 0,54 procenta na 1675,45 bodu a vylepšil maxima od června 2008, sdělil ČTK makléř Wood & Company Vladimír Vávra. Česká koruna se pak v 11:30 obchodovala na úrovni 23,58 koruny za dolar. Podle analytika XTB Tomáše Cverny to odpovídá oslabení od začátku zveřejňování průběžných výsledků amerických prezidentských voleb asi o 1,85 procenta.
Oslovení odborníci upozorňovali také na dopad voleb na nejrozšířenější kryptoměnu bitcoin. V příštích týdnech by podle nich mohla atakovat cenovou hranici 80.000 dolarů, což je o 6500 dolarů více než v současnosti. Do konce roku by pak mohla překonat 100.000 USD. Trump se v předvolební kampani profiloval jako příznivec kryptoměn.