Komerční prezentace Aktual.: 4.12.2024 15:40
Praha – Evropská unie poskytla České republice dodatečných 28,5 miliardy korun na přípravu proti krizím, jako byly pandemie koronaviru nebo migrační vlna ukrajinských uprchlíků. Peníze z programu REACT-EU šly na modernizaci zdravotnických zařízení, poskytování sociálních služeb, vybavení integrovaného záchranného systému a pomoc pro ukrajinské uprchlíky. Podporu získalo více než 600 projektů. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) o tom informovalo v tiskové zprávě zveřejněné na webových stránkách.
REACT-EU vznikl v Evropské unii na podporu zotavení z krize v souvislosti s pandemií covidu-19. Vyčleněné peníze pro ČR následně směřovaly do Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který zajišťuje MMR, a to pro období let 2014 až 2020. Pod REACT-EU následně v roce 2022 vznikl balíček pro podporu ukrajinských uprchlíků s názvem FAST-CARE.
O dotaci bylo možné žádat z IROP. Přibližně 22,5 miliardy korun získaly zdravotnická zařízení a peníze byly využity na nákup moderního zdravotnického vybavení, vylepšení laboratorních kapacit a přístrojů pro boj s infekčními nemocemi. Veřejné nemocnice obdržely 11,8 miliardy korun, fakultní nemocnice 6,6 miliardy a soukromé nemocnice 1,9 miliardy korun.
Do integrovaného záchranného systému směřovalo 5,4 miliardy korun a podle MMR se z peněz koupilo například 509 nových zásahových vozidel a modernizovaly se záchranné stanice. Do sociální oblasti putovalo z výzev 2,1 miliardy korun. Za ty se vytvořilo nebo modernizovalo 690 zařízení poskytujících sociální služby. Zhruba 412 milionů korun mířilo na pomoc uprchlíků z Ukrajiny, z těchto peněz se pro ně následně financovaly například základní životní potřeby včetně ubytování a nebo projekty na začlenění do společnosti. Pomoc díky podpoře podle MMR získalo 143.935 lidí, z toho 45.115 dětí.
Kromě nemocnic, sociálních zařízení a záchranných služeb získalo na projekty 2,9 miliardy Kč ministerstvo vnitra. Nejmenší skupinou žadatelů co do výše proplacené podpory jsou krajské hygienické stanice, kterým bylo proplaceno 95 milionů korun.
Nejvyšší částku z REACT-EU získali státní příjemci, a to 11,2 miliardy Kč. Soukromý sektor, ve kterém se jednalo převážně o nemocnice, dostal 7,9 miliardy Kč. Státní příjemci měli také nejvyšší průměrnou podporu, činila přibližně 107 milionů korun. Průměr u soukromého sektoru byl 97,2 milionů Kč a u krajů 59,8 milionů Kč. Celková průměrná dotace na projekt z programu byla 46,6 milionu korun.
Největší částkou byly podpořeny projekty v Praze. Celkem jich bylo 63 za 6,3 miliardy korun. Nejvíce, tedy 66, jich ale z dotací REACT-EU vzniklo v Moravskoslezském kraji. Region na ně získal téměř tři miliardy korun. Naopak nejméně bylo proplaceno v Karlovarském kraji, kde podporu obdrželo 16 projektů ve výši 586,6 milion korun.