Komerční prezentace Aktual.: 17.12.2024 16:44

Ankara – Evropská unie se hodlá angažovat v Sýrii a zároveň poskytnout na péči o syrské uprchlíky v Turecku další miliardu eur (25 miliard korun), která bude určena mimo jiné na jejich možný návrat do vlasti po pádu diktátora Bašára Asada. Prohlásila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která v Ankaře jednala s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Vůdce země, která je pro EU důležitým partnerem v prevenci masové migrace mířící do Evropy, apeloval na výraznější zapojení unie.

„Chopíme se svého dílu odpovědnosti při podpoře Sýrie, která je na historické křižovatce,“ prohlásila dnes šéfka unijní exekutivy. Hovořila mimo jiné o tom, že Evropská unie znovu plně otevře svůj zastupitelský úřad v zemi, s níž bylo za Asadovy vlády a více než desetiletí trvající občanské války nemožné spolupracovat.

Von der Leyenová také uvedla, že EU letos navýšila svou pomoc Sýrii na 160 milionů eur (zhruba čtyři miliardy korun). „Zahájili jsme letecký humanitární most a první dodávky se očekávají tento týden,“ uvedla v Ankaře předsedkyně Evropské komise.

Klíčové unijní angažmá bude podle ní v další podpoře syrských uprchlíků v Turecku. V rámci dohody uzavřené v roce 2015 Turecko dostává od evropského bloku peníze na projekty zaměřené na uprchlíky. V Turecku jich letos žily podle oficiálních údajů čtyři miliony, z nichž 3,2 milionu pochází ze Sýrie. Turecko již od EU dostalo přes pět miliard eur. Turecké úřady výměnou uprchlíky zadržují na svém území.

Erdogan dnes na společné tiskové konferenci s německou političkou prohlásil, že očekává od EU větší angažmá v otázkách syrských uprchlíků. Řekl rovněž, že se Ankara s Bruselem shoduje v názoru, že nové syrské vedení by mělo být „inkluzivní“, tedy otevřené všem skupinám obyvatel.

Vlády v Sýrii se předminulý víkend chopila islamistická povstalecká skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), jejíž blesková ofenziva vedla k Asadovu pádu. Její vůdci hovoří o vypsání demokratických voleb a respektu ke všem skupinám obyvatel v etnicky a nábožensky pestré zemi. Někteří evropští politici však vyjadřují obavy z možných dalších násilností, které by mohly vzedmout nové vlny uprchlíků.

Von der Leyenová dnes prohlásila, že EU by měla zintenzivnit své přímé kontakty s HTS a dalšími skupinami. EU stejně jako Spojené státy zařadila HTS, která byla dříve spřízněná s teroristickou sítí al-Káida, na seznam teroristických organizací. USA, Británie či Německo již však s HTS navázaly po pádu Asadovy diktatury kontakty a k diplomatickým jednáním vyzývají i další unijní země.

Podle šéfky unijní exekutivy je zásadní, aby nová vláda nediskriminovala žádnou skupinu obyvatel a umožnila jim podíl na správě země. „Musí být respektována jednota země a ochraňovány menšiny,“ prohlásila. Za další stěžejní věc pro nejbližší budoucnost označila cíl zabránit „reálně hrozícímu“ opětovnému vzestupu teroristické organizace Islámský stát (IS), která by nepřehledné situace po Asadově konci mohla využít.

Erdogan také zopakoval, že pro Turecko je klíčové, aby se ze Sýrie nestal úkryt pro teroristické skupiny. Tím ovšem Anakara myslí nejen organizaci Islámský stát, ale také kurdské milice YPG a jejich spojence, kteří kontrolují území na východě Sýrie. Milice YPG Turecko považuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK) a tudíž za teroristickou organizaci.

O stejných prioritách hovoří i Francie, která dnes v Damašku po 12 letech obnovila své diplomatické zastoupení a její diplomaté se podle agentury AFP pokoušejí přesvědčit nové vedení země, aby pokračovalo v tvrdém postupu proti IS.

Podíl
Exit mobile version