Komerční prezentace Aktual.: 2.07.2025 14:49
Brusel – Rumunský europoslanec Gheorghe Piperea z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) tvrdí, že shromáždil dostatek podpisů pro svůj návrh na vyslovení nedůvěry Ursule von der Leyenové a její Evropské komisi. Pokud bude návrh oficiálně potvrzen, debata a hlasování se uskuteční během červencového plenárního zasedání ve Štrasburku, která začíná příští týden v pondělí, napsal server Euronews. Podle informací ČTK návrh nepodpoří tři čeští europoslanci za ODS, kteří jsou rovněž ve frakci ECR. Europoslanci za ANO, kteří jsou sdružení ve frakci Patrioti pro Evropu, naopak návrh podpoří.
Piperea, který je členem rumunského krajně pravicového Svazu pro sjednocení Rumunů (AUR) tvrdí, že pro svůj návrh shromáždil 73 podpisů, tedy o jeden více než je minimální počet europoslanců potřebných k zahájení procesu. Podle kanceláře rumunského europoslance návrh podpořilo 32 členů jeho politické skupiny ECR, zbývající podpisy pocházejí od frakce Patrioti pro Evropu, z frakce Evropa suverénních národů (ESN) a od nezařazených europoslanců.
Podpisy europoslanců se nyní podle Euronews ověřují a potvrzují. Jakmile bude tento proces dokončen, předsedkyně EP Roberta Metsolaová formálně informuje europoslance o předložení návrhu na vyslovení nedůvěry. Plenární rozprava pak musí být naplánována nejpozději 24 hodin po oznámení a hlasování o této záležitosti musí proběhnout nejpozději 48 hodin po zahájení rozpravy. Rozprava by se mohla konat v úterý 8. července a hlasování by mohlo následovat ve čtvrtek 10. července. Definitivně ale zatím nic nebylo potvrzeno, teprve dnes k večeru se schází takzvaná Konference předsedů, která se skládá z šéfky EP a předsedů jednotlivých politických frakcí a která rozhoduje o konečné agendě pro příští plenární zasedání.
K přijetí návrhu na vyslovení nedůvěry by bylo nutné, aby získal podporu alespoň dvou třetin hlasujících. Bruselský server Politico poznamenal, že von der Leyenová hlasování o nedůvěře velmi pravděpodobně přežije, ale bude to mít své následky. Znovu se totiž upozorní na kauzu Pfizergate. Právě kvůli ní část europoslanců s návrhem na vyslovení nedůvěry přišla.
Unijní soud letos v květnu rozhodl, že Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám mezi předsedkyní komise von der Leyenovou a šéfem americké farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou o vakcínách proti covidu-19.
„Iniciativu na vyslovení nedůvěry komisi jsem nepodepsal ani já, ani nikdo další z europoslanců ODS. Nejedná se o oficiální krok naší frakce ECR, ale o partyzánskou akci několika našich rumunských kolegů,“ řekl ČTK europoslanec Ondřej Krutílek. „Odvolání komise nepodpořím ani při hlasování na plénu, pokud k němu nakonec skutečně dojde. Šance na vyslovení nedůvěry komisi je vzhledem k poměru sil v parlamentu nyní téměř nulová,“ dodal s tím, že není navíc vůbec jasné, co by následovalo, kdyby komise padla, a zda by se novým šéfem unijní exekutivy nakonec nestal třeba někdo z evropských socialistů. Podle Krutílka je nyní potřeba se soustředit na opravu Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu) a „ne odstřelovat potenciální spojence, s nimiž toho můžeme dosáhnout“. „Bojujme současnou válku například o změnu systému emisních povolenek, a nikoli staré boje z období covidu,“ dodal Krutílek.
Naopak Klára Dostálová z hnutí ANO sdělila, že návrh rumunských kolegů z ECR podpoří. „Chceme, aby komise a Ursula von der Leyenová vysvětlila své kauzy ve vyšetřovacím výboru. Pokud tak neučiní a budou nadále tajit informace a fungovat stejně netransparentně, předložíme v září vlastní návrh na hlasování o nedůvěře,“ uvedla česká europoslankyně.