Komerční prezentace Aktual.: 22.10.2024 12:29

Brusel/Štrasburk – V europarlamentu dnes zazněly výzvy k okamžitému příměří v Libanonu a zároveň odsouzení útoků na mírovou misi OSN (UNIFIL). V rozpravě na plenárním zasedání ve Štrasburku se poslanci přeli ohledně role Izraele či právě mise UNIFIL v Libanonu, která podle některých nezabránila útokům ozbrojenců z Hizballáhu na izraelské území. Někteří poslanci zopakovali, že Izrael má právo na sebeobranu, ovšem v souladu s mezinárodním právem. Jiní naopak židovský stát obviňovali z genocidy Palestinců a záměrných útoků na jednotky OSN s cílem zamaskovat své válečné zločiny.

Podle španělského europoslance Nicoláse Pascuala de la Parte z frakce Evropské lidové strany (EPP) musí „v první řadě utichnout zbraně a do oblasti musí ve velkém proudit humanitární pomoc“. „Zásadní je okamžité příměří, a poté vytvoření strategie pro normalizaci v Libanonu. Je to země, kde vládne teroristická organizace Hizballáh, která se musí odzbrojit. Musí se s ní skoncovat,“ uvedl.

Jeho řecký kolega Yannis Maniatis z frakce socialistů a demokratů (S&D) zmínil právo Izraele na sebeobranu, jak ale dodal, není možné „blokovat humanitární pomoc v Pásmu Gazy a bombardovat civilní obyvatelstvo“.

Na obranu židovského státu vystoupil francouzský poslanec Jordan Bardella z frakce Patriotů pro Evropu. „Izrael bojuje legitimně a snaží se neutralizovat islámský terorismus na Blízkém východě. Mělo by to být ale v rámci mezinárodního práva,“ prohlásil. Zdůraznil, že konflikt na Blízkém východě ohrožuje i Evropu, kde hrozí další migrační vlny. „Měli bychom se snažit o mír, ale v tuto chvíli to nejde. Mír bude, až se Libanon zbaví islamistů a bude moci plně kontrolovat své území,“ dodal Bardella.

Podle irské europoslankyně Lynn Boylanové z frakce Levice v Evropském parlamentu (GUE/NGL) Izrael „postupuje v genocidě v Gaze, každý den porušuje lidská práva“ a záměrně prý útočí na personál OSN. „Izrael má právo na sebeobranu, ale nemá právo proměnit Blízký východ v trosky,“ doplnil ji její německý kolega Tomasz Froelich z krajněpravicové frakce Evropa suverénních národů (ESN). Kroky Izraele označil za válečné zločiny a vyzval k ukončení dodávek zbraní židovskému státu.

„Genocidu musíme nazývat genocidou. Teroristický stát Izrael nesmí ničit školy a nemocnice, to je barbarství,“ uvedla v debatě španělská europoslankyně a bývalá ministryně pro rovnost Irene Monterová (rovněž z frakce GUE/NGL). Od předsedajícího EP si vysloužila napomenutí za to, že měla na ramenou palestinský šátek, protože europoslanci by neměli mít na sobě politická sdělení.

Podle nizozemského europoslance Berta-Jana Ruissena z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) v Libanonu selhala OSN, která měla zajistit, aby na jihu země nepůsobily žádné vojenské složky, ozbrojenci z Hizballáhu tam přitom aktivní byli. „Misí UNIFIL je ochraňovat civilní obyvatelstvo, ne ochraňovat Hizballáh,“ uvedl. „Jednotky UNIFIL měly kontrolovat modrou zónu, nicméně jaká je realita? Viděli jsme, že došlo k výstřelu raket Hizballáhu a to přímo před nosem UNIFIL. Ten region byl evidentně kontrolovaný Hizballáhem,“ doplnil jeho nizozemský kolega Sebastiaan Stöteler z frakce Patriotů pro Evropu.

Podobně se vyjádřil i jeho český kolega ze stejné frakce Ondřej Knotek. I podle něj se „UNIFIL nepodařilo ochránit libanonský lid před Hizballáhem“. „Hizballáh je podporován Íránem a představuje pro Izrael riziko. Izrael dělá to, co je nutné, chrání se, brání sám sebe,“ uvedl Knotek.

Jednotky OSN se tento měsíc staly podle svého tvrzení terčem opakovaného ostřelování izraelskou armádou a několik jejich příslušníků bylo zraněno. Předminulý týden mise oznámila, že dva izraelské tanky prorazily vrata na jedné ze základen UNIFIL; izraelská armáda tvrdí, že se to stalo neúmyslně. Incidenty vyvolaly silnou mezinárodní kritiku. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovaně vyzval mírové jednotky v jižním Libanonu, aby se přesunuly z některých oblastí poblíž izraelských hranic, a obvinil libanonské hnutí Hizballáh, že při svých přeshraničních útocích na Izrael zneužívá pozice UNIFIL jako štít.

Podíl
Exit mobile version