Aktual.: 4.02.2025 08:36
Brusel/Praha – Evropa musí převzít větší díl odpovědnosti za svou bezpečnost. Uvedl to premiér Petr Fiala po pondělním neformálním jednání unijních prezidentů a premiérů v Bruselu. Lídři se podle tiskové zprávy Úřadu vlády ČR shodli na nutnosti posílení evropských obranných kapacit a podpoře obranného průmyslu. Hlavním tématem jednodenního summitu byla právě evropská obrana a bezpečnost.
„Evropa musí převzít větší díl odpovědnosti za svou bezpečnost. Navýšení obranných výdajů je téměř nutností. Musíme podpořit evropský obranný průmysl, který je v ČR velmi silný. To odpovídá nejen našim bezpečnostním zájmům, ale i zájmům ekonomickým,“ uvedl Fiala. Zvýšené investice do obrany podle něj pomáhají posilovat konkurenceschopnost EU, vytvářet pracovní místa a podporují ekonomiku.
„Je třeba zároveň snížit byrokracii, zjednodušit společné nákupy a u armádních akvizic posílit koordinaci napříč Evropou,“ dodal premiér. Vůdci EU se rovněž během pracovního oběda setkali s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a během pracovní večeře s předsedou britské vlády Keirem Starmerem. Rutte při příchodu na neformální jednání v paláci Egmont uvedl, že nový cíl výdajů na obranu zemí Severoatlantické aliance bude podle něj podstatně vyšší, než jsou nynější dvě procenta HDP.
Členové Evropské rady podle českého Úřadu vlády uvítali přípravu takzvané Bílé knihy o budoucnosti evropské obrany, kterou má Evropská komise vydat v březnu. Kniha má formulovat nový přístup EU k obraně a její součástí má být otázka financování obrany a bezpečnosti. „Plně podporujeme, aby bezpečnost a obrana byla jednou z priorit v rámci příštího víceletého finančního rámce. Nicméně za zásadní považujeme také další rozvolnění politiky Evropské investiční banky. Ta by měla umožnit financování obranného průmyslu a jeho projektů, zejména malým a středním podnikům,“ uvedl Fiala.
Vůdci EU se dále věnovali také mimo jiné vztahům se Spojenými státy, a to s ohledem na změnu americké administrativy, kterou od ledna vede staronový prezident Donald Trump. Ten pohrozil zavedením dovozních cel na zboží z Evropské unie a už před návratem do Bílého domu opakovaně hovořil o tom, že Spojené státy chtějí získat Grónsko, které je autonomním územím Dánska.
„USA jsou klíčovým partnerem pro Evropu a musí tomu tak být i nadále. Evropa se ale musí stát silnější, jak v bezpečnostní, tak ekonomické oblasti. Tak jak se prezident Trump bude starat pouze o americké zájmy, my se musíme více starat o ty naše. Zájmem ČR je, aby euroamerická vazba zůstala silná, abychom dokázali spolupracovat. Cokoli jiného by znamenalo posílení našich společných soupeřů,“ uvedl nyní Fiala.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová po summitu reagovala na Trumpovy hrozby ohledně zavedením cel na dovoz z EU prohlášením, že EU chce mít s USA pragmatické a konstruktivní vztahy, ale pokud se na ni nová americká administrativa „nespravedlivě“ zaměří, je EU připravena rázně reagovat.