Komerční prezentace Aktual.: 8.01.2025 17:22
Brusel/Berlín/Paříž – Evropská unie, Německo či Francie dnes jasně odmítly výroky nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném rozšíření Spojených států o Grónsko a Panamský průplav. Hranice podle nich nelze měnit silou. Trump v úterý nevyloučil použití vojenské síly k získání dvojice těchto území a hovořil také o možném připojení Kanady k USA.
Evropská unie nepřipustí, aby jiné země napadaly suverenitu unijních hranic, řekl dnes podle Reuters v reakci francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. „Jsme silný kontinent,“ dodal.
„Jasné je jedno, svrchovanost států musí být respektována, to je pro nás klíčová zásada,“ uvedla zase mluvčí EK pro zahraniční věci Anitta Hipperová. Zároveň podotkla, že EU je připravena na spolupráci s příští americkou administrativou „v otázkách klíčových strategických zájmů“.
Německý kancléř Olaf Scholz na dnešní mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že princip neporušitelnosti hranic platí pro všechny země, ať už jsou na východě či na západě. Narážel tak na Rusko a Spojené státy. Kancléř také uvedl, že o otázce dnes jednal po telefonu i s dalšími evropskými lídry, s nimiž se shodl, že neporušitelnost hranic je základním principem mezinárodního práva. V rozhovoru podle něj zaznělo „jisté nepochopení s ohledem na aktuální výroky z USA“.
Předseda německé opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz, který je podle průzkumů veřejného mínění nejvážnějším kandidátem na příštího kancléře, poznamenal, že EU musí vzhledem k výzvám ve světě dospět, stát se samostatnější a akceschopnější. Evropa i Německo se podle něj musí připravit na Trumpova „rušivá rozhodnutí“.
Nastupující americký prezident v úterý rovněž Dánsku pohrozil uvalením vysokých cel, jestliže bude Američanům bránit v získání Grónska. Podle mluvčího EK Olofa Gilla, který má na starosti obchodní témata, jde o „divoké hypotetické záležitosti“. „Z naší strany mohu zopakovat, že se připravujeme na všechny potenciální kroky americké administrativy. Naší hlavní prioritou je spolupracovat k vzájemnému prospěchu obou stran Atlantiku, jsme ale připraveni bránit naše zájmy, pokud to bude nutné,“ dodal.
Na Trumpova slova reagovali i čeští představitelé. Vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar doporučil brát je vážně, ale nikoliv doslovně. Podle místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) jsou výroky určeny hlavně domácímu publiku, aby upoutaly pozornost nebo zdůraznily Trumpův neotřelý přístup.