Americký dolar se dnes přiblížil sedmiměsíčním minimům. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 17:20 SELČ klesal o 0,7 procenta na 102,4 bodu. V jednu chvíli se ale propadl i na 102,15 bodu, což je nejslabší hodnota od 12. ledna. Statistická data z minulého týdne vyvolala mezi investory obavy z možného poklesu americké ekonomiky a také spekulace o dřívějším a výraznějším snížení úrokových sazeb centrální bankou (Fed), než se dosud předpokládalo. Naopak se dnes daří japonskému jenu, který zpevňuje proti dolaru i euru.
Proti jenu dolar kolem 17:40 SELČ ztrácel zhruba dvě procenta na 143,598 JPY. Euro ve stejnou dobu proti americké měně zpevňovalo o 0,5 procenta na 1,0965 USD. Proti jenu potom společná evropská měna oslabovala o 1,58 procenta na 157,32 JPY.
Americká ekonomika v červenci vytvořila zhruba 114.000 nových pracovních míst, což je výrazně méně, než se očekávalo. Míra nezaměstnanosti v USA překvapivě vzrostla na 4,3 procenta z červnových 4,1 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od října 2021.
Vedle oslabování americké měny dnes na Wall Street klesají i americké akcie, zejména technologické tituly. Vedle obav o zdraví americké ekonomiky a spekulací o snižování úrokových sazeb za tím podle některých analytiků může být i nadhodnocení technologických akcií. „Korekce rizikových aktiv nepovažujeme za začátek hospodářského poklesu. Podle našeho názoru má korekce a vyčištění pozic smysl,“ řekl agentuře Reuters ekonom společnosti Jefferies Mohit Kumar.