Komerční prezentace Aktual.: 18.01.2025 11:37

Chemnitz (Německo) – Více než tři desítky česko-německých projektů se letos představí v saském městě Chemnitz, které bude v příštích dvanácti měsících Evropským hlavním městem kultury. Češi a Němci budou spolupracovat na tanečních vystoupeních, divadelních hrách, koncertech, literárních čteních a pouličním umění. Projekty podpořil Česko-německý fond budoucnosti více než 250.000 eur (6,3 milionu Kč). Některé z nich se představí divákům už na dnešním slavnostním zahájení celoročního programu.

Město Chemnitz, v Česku známé také jako Saská Kamenice a dříve i pod názvem Karl-Marx-Stadt, se stalo letošním Evropským městem kultury spolu se slovinsko-italským dvojměstím Nova Gorica-Gorizia. Dnešního slavnostního zahájení, jehož hlavní část se odehraje na pódiu u známého památníku Karla Marxe, se zúčastní mimo jiné německý prezident Frank-Walter Steinmeier či saský premiér Michael Kretschmer. Chemnitz ovšem nebude letos jediným dějištěm kulturních akcí, bude spolupracovat s 38 okolními obcemi.

Třetí největší saské město se ale rozhodlo přizvat i partnery zpoza hranic, ty české jsou vzdálené jen zhruba 35 kilometrů. Díky tomu a díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti se v průběhu roku představí ve městě a okolí například české inkluzivní divadlo v projektu All inclusive, projekt Crossborder Creatives, který se zaměřuje na spolupráci v oblasti kreativity, umění a kultury, či projekt literárního čtení Leselust goes Europe, na kterém budou spolupracovat autoři z Česka, Německa, Polska a Ukrajiny. Společnému rozporuplnému dědictví z obou stran hranice – těžbě uranu – se bude věnovat výstava, která bude k vidění i v krušnohorském Jáchymově.

Projekt Leselust goes Europe se představí už na dnešním slavnostním zahájení kulturního roku. K další návštěvě města Chemnitz se budou snažit diváky přilákat rovněž autoři divadelního česko-německého projektu Chemnitz Utopia, který se snaží najít odpověď na otázku, kam zmizely naše utopické myšlenky. Řada česko-německých projektů se soustředí na spolupráci mladých lidí, například Kamenica Musica svedla děti a mládež z Chemnitz a z Českých Budějovic, Ústí nad Labem a Děčína. Spolupracovat budou na unikátní hudební stezce.

Kromě Chemnitz a jeho okolí bude řada projektů k vidění také v Česku, chystají se akce mimo jiné v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Plzni či Ústí nad Labem. Titul Evropské hlavní město kultury udílí Evropská komise od roku 1985. V Česku jím zatím byly v roce 2000 Praha, v roce 2015 Plzeň a pro rok 2028 získaly titul České Budějovice.

Podíl
Exit mobile version