Komerční prezentace Aktual.: 2.07.2025 09:51

Madrid/Berlín – Evropu už týden trápí na tuto dobu nezvyklá výheň běžná spíše pro červenec a srpen, která ale letos začala už koncem června. Vedro dnes vyvrcholí například v Německu, kde mají teploty vyjma pobřeží a Alp dosáhnout až 40 stupňů Celsia, ale také v Česku, kde se místy čeká až 37 stupňů.

Španělsko a Británie zaznamenaly rekordní červen. Jen v Barceloně naměřili s průměrnou teplotou 26 stupňů Celsia nejteplejší červen od počátku měření v roce 1914. V Itálii kvůli výhni omezili venkovní práce, a ve Francii, kde budovy nemají dostatečnou izolaci, úřady částečně či zcela uzavřely téměř 1900 škol, píší média. Podle serveru deníku The Guardian učitelé v Paříži údajně chladili děti v učebnách spreji s vodou. V Německu kvůli vlně veder klesla hladina vody v řece Rýn, což omezilo množství nákladu, které mohou přepravovat lodě a zvýšilo také ceny dopravy. Návštěvníci do čtvrtka kvůli teplotám 40 stupňů Celsia nesmí na vrcholek Eiffelovy věže, v Bruselu zase kvůli teplotě 37 stupňů předčasně zavřeli Atomium – turistickou atrakci tvořenou obrovskými ocelovými koulemi.

Vedro má za poslední dny několik obětí. O víkendu zřejmě horko způsobilo smrt 51leté metařky ulic v Barceloně, v Palermu na Sicílii zase v pondělí zemřela 53letá žena poté, co omdlela přímo na ulici. Údajně se léčila se srdcem, píše The Guardian. V úterý pak na úpal zemřel dvouletý chlapec, který zůstal několik hodin v autě na slunci ve španělské Tarragoně. Podezření na smrt z horka mají úřady i u 46letého majitele stavební firmy, který podle italské veřejnoprávní televize a rozhlasu RAI zkolaboval při opravě školního parkoviště blízko Boloni. Při bouři a bleskové povodni způsobené horkem se v turistickém letovisku u Turína utopil 70letý muž.

Na pohotovostních odděleních v Itálii podle médií stoupl počet přijatých pacientů až o pětinu. Většinu tvoří starší lidé trpící dehydratací.

Evropanům nepomáhají v ochlazení ani noci. Ve Španělsku se v posledních dnech i za tmy teploty pohybovaly kolem 30 stupňů Celsia. „Jen přežíváme,“ řekl agentuře AP 63letý Miguel Sopera z Madridu. „V noci kvůli příšernému horku nemůžeme spát,“ dodal.

Ochlazení je prakticky nemožné i kvůli zvyšující se teplotě moře. Podle španělských meteorologů jsou nynější povrchové teploty Středozemního moře poblíž Baleárských ostrovů o pět až šest stupňů Celsia vyšší, než je průměr v tuto dobu.

Ve Florencii, kde bylo v úterý 38 stupňů, zase v části města kvůli vysokému odběru elektřiny vypadl proud. Lidem tak dočasně nefungovala ani klimatizace. Záložní systémy ale dodávku elektřiny obnovily, oznámila energetická společnost Enel.

Turecko od neděle bojuje s lesními požáry, které si třetí den po sobě vynutily evakuaci přibližně 50.000 lidí. Podle vlády byli hasiči v posledních třech dnech přivoláni k více než 260 požárům. Ty vypukly i v částech Řecka, Francie a Itálie, zejména na Sardinii a Sicílii, píše The Guardian.

V Česku bude největší horko dnes, teploty se ale budou držet kolem 30 stupňů Celsia až do neděle. V pondělí by pak mělo pršet a očekává se teplota kolem 24 stupňů. Vysoké teploty trápí mimo jiné zvířata v zoologických zahradách. Pražská zoo proto tunami ledu chladí lední medvědy.

Podle odborníků na klima budou letní měsíce v Evropě v budoucnu pravděpodobně teplejší než jakákoli dosud zaznamenaná a teploty budou do roku 2100 každý rok přesahovat 40 stupňů.

Německo se připravuje na nejteplejší den roku, v úterý naměřilo 37,8 stupně

Německo se dnes připravuje na zatím nejteplejší den roku. Teploty by mohly na některých místech dosáhnout až ke 40 stupňům Celsia. Už úterý bylo teplotně rekordní, v bavorském městě Kitzingen naměřili 37,8 stupně Celsia, tedy nejvyšší letošní hodnotu. Vysoké teploty působí problémy hlavně v železniční dopravě.

Na většině německého území se dnes teploty budou pohybovat mezi 34 a 38 stupni Celsia, o něco tepleji přitom bude na jihu země. Podle Německé meteorologické služby (DWD) lze očekávat, že úterní teplotní rekord bude dnes překonán. „Je docela možné, že se na některých místech dostaneme na 40 stupňů,“ uvedla služba.

Dosud nejvyšší teplotu meteorologové v Německu naměřili 25. července 2019. Stanice Tönisvorst a Duisburg-Baerl tehdy zaznamenaly 41,2 stupně. Obě místa leží na severozápadě země ve spolkové zemi Severní-Porýní Vestfálsko. Tak vysoko podle DWD ale dnes teploty nevystoupají.

Vysoké teploty už v úterý působily v Německu problémy, především v železniční dopravě. Komplikace hlásil sever Německa, kde kvůli vedru přestaly fungovat některé výhybky. Hasiči museli zasahovat také kvůli požárům v okolí železničních náspů a dopravní situaci ovlivnilo i uzavření hlavního nádraží v Osnabrücku, kde pyrotechnici zneškodňovali leteckou pumu z druhé světové války. Podle mluvčího Německých drah (DB) se ale dnes ráno doprava na kolejích vrátila k normálnímu provozu.

Úřady dnes varují před nebezpečím požárů, které by se mělo snížit až ve čtvrtek. Už v úterý drobné lesní požáry hlásila mimo jiné některá místa v Sasku a Braniborsku.

Už dnes odpoledne by mohly teplé a slunečné počasí na jihu Německa přerušit silné bouřky, které se budou přesouvat na sever a severovýchod. Ve čtvrtek meteorologové očekávají mezi 29 a 36 stupni, na severozápadě Německa dokonce jen mezi 20 a 25 stupni.

Podíl
Exit mobile version