Aktual.: 16.12.2024 14:10
Praha – Stanovení maximální výše sankce za předčasné ukončení smlouvy s dodavatelem energií by mělo pro zákazníky sjednotit a zpřehlednit situaci na trhu. Dosud dodavatelé v těchto situacích postupovali podle vlastních pravidel, která se mohla lišit. Pokuta ve výši až 40 procent ze zbylé částky, kterou měl klient zaplatit, může dosahovat tisíců i desetitisíců korun. Vyplývá to z komentářů analytiků a dodavatelů pro ČTK. Podle prodejců není pokutování za předčasné ukončení smlouvy příliš časté.
Sněmovna minulý týden schválila maximální pokutu při předčasném ukončení smlouvy s dodavatelem energií na úrovni až 40 procent z částky, kterou by jinak zákazníci zaplatili při trvání smlouvy až do jejího konce. Platit bude v situacích, kdy lidé mají uzavřenou smlouvu na dodávky energie na dobu určitou a vypoví ji předčasně.
Podle analytiků může pokuta v určitých případech, například při vypovězení tříleté fixace hned v prvním roce, dosahovat i desetitisíců korun. Energetický regulační úřad původně navrhoval nižší sankci, Sněmovna ale schválila návrh s vyšší pokutou.
Analytik Capitalinked.com Radim Dohnal připomněl, že přijatá novela nestanovujete pokuty nově, jen jim dává horní hranici. Samotnou existenci sankce přitom považuje za správnou a omezit ji shora podle něj dává spotřebitelům lepší postavení.
„Když si spotřebitel objedná dodávku energie v určitém množství, čase a za určitou cenu, tak obchodník toto musí někde nakoupit. Pokud obchodníkovi ve větší míře než v rámci tolerované odchylky zákazník skončí, tak obchodníkem nakoupená elektřina by zůstala nespotřebovaná a ten, kdo to obchodníkovi prodal či dodá, by oprávněně namítal, že mu vzniká škoda,“ uvedl.
„Dodavatelé se totiž ze svého nákupu vyvázat nemohou. Naopak někteří zákazníci mohli zneužívat situace, kdy řetězově těžili z cen fixovaných produktů, aniž by kontrakty dodržovali. Například v období poklesu cen energií na trhu,“ doplnil analytik XTB Jiří Tyleček.
Postup dodavatelů se dosud často lišil, energetický zákon totiž dosud sankce při předčasném ukončení smlouvy nespecifikoval. Mluvčí Energetického regulačního úřadu Jan Hamrník ČTK řekl, že nyní dodavatelé postupují podle občanského zákoníku, podle něhož musí být sankce přiměřená situaci. Přesná výše stanovena nebyla.
„Obecně lze říci, že sjednocení sankcí za předčasné ukončení fixované smlouvy, je krokem, který přinese větší ochranu zákazníků, protože doposud toto řešil každý dodavatel po své linii a výše sankcí tak nebyla nijak zastropovaná,“ uvedla mluvčí ČEZ Alice Horáková.
Předčasné ukončení smlouvy s fixací ceny s pokutou není podle dodavatelů příliš časté. „Většinou se dodavatelé snaží se zákazníkem najít nějaké řešení vzniklé situace,“ řekl mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka. Podle obchodního ředitele epet Romana Šmída firma eviduje jednotky podobných případů. „Myslím si, že úprava zákona v tomto směru chování zákazníků zásadně nezmění,“ dodal.