Komerční prezentace Aktual.: 25.05.2025 08:55

Praha – V některých regionech se už nyní objevují první známky takzvaného zeleného sucha. Jde o stav, kdy je vegetace na pohled zelená, ale v půdě chybí dostatek vláhy. Tento jev signalizuje možný nástup výraznějšího sucha v nadcházejících týdnech, uvedla v rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR (AV ČR), Lenka Bartošová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Nejpostiženějšími oblastmi jsou aktuálně jižní Čechy, Plzeňsko, Vysočina a Pardubický kraj.

Zelené sucho se objevuje především na jaře a v předjaří, kdy se ukazuje, že v půdě chybí dostatečné množství vláhy. „Může to vypadat, že je vše v pořádku – rostliny jsou zelené, ale ve skutečnosti mají málo vody a nerostou tak, jak by měly,“ popsala situaci Bartošová. Zkušený zemědělec si takového problému všimne, běžný člověk nikoliv.

Vědecké modely ukazují, že pokud se nepodaří situaci zvrátit pomocí srážek, hrozí zhoršení sucha. „Je to jakási výstraha – pokud nepřijdou deště, může být sucho vážný problém,“ uvedla Bartošová. V půdě chybí voda kvůli kombinaci několika faktorů. Většinou je na vině slabá zima s nedostatkem sněhu, nízké srážky a zvýšený výpar v důsledku teplého počasí.

Nejvýrazněji dopadá sucho na zemědělské oblasti s dlouhodobými problémy, jako je jižní Morava nebo střední Čechy. Právě tam je nasycení půdy velmi nízké a dopady sucha mohou být citelné.

Výhled do dalších týdnů je nejistý. Podle Bartošové lze sucho předpovídat s přesností přibližně na týden dopředu. Přesto letošní začátek roku připomíná podmínky v roce 2015, kdy Česko zasáhlo extrémní sucho. „Situace se ale může změnit. Nemůžeme jednoznačně říct, co se bude dít na přelomu července a srpna,“ dodala.

Dlouhodobé sledování ukazuje trend, který je důsledkem změny klimatu, tedy mírnější zimy, méně sněhu i deště a zároveň vyšší teploty vedoucí k většímu výparu.

Jako klíčové adaptační opatření Bartošová doporučuje zadržení vody v krajině, a to vždy podle místních podmínek. Jedním z nástrojů je ponechání pokryvu půdy, což snižuje výpar. I to má ale svá úskalí, například vyšší riziko chorob naopak v období vlhka.

Problém se suchou půdou se netýká jen Česka. Podle údajů výzkumníků z ústavu vykazují nenormální hodnoty sucha také části severní Evropy a Velké Británie. Vzhledem k nedostatku dat z tamního zemědělství ale nelze situaci detailněji srovnávat.

Podíl
Exit mobile version