Komerční prezentace Aktualizace: 4.08.2024 21:20

Paříž – Silniční závod cyklistek na olympijských hrách v Paříži vyhrála s takřka minutovým náskokem Američanka Kristen Faulknerová. Stříbro vybojovala v těsném spurtu tří závodnic Nizozemka Marianne Vosová před Belgičankou Lotte Kopecky.

Jediná Češka na startu Julia Kopecký, která brzy oslaví teprve dvacetiny a byla nejmladší účastnicí závodu na 158 kilometrů, obsadila 36. místo. Na Faulknerovou ztratila při své olympijské premiéře v závodě s hromadným startem přes sedm a půl minuty.

O medailích se začalo rozhodovat přibližně 20 kilometrů před cílem, když z vedoucí skupinky vyrazily sedmatřicetiletá legenda Vosová s další všestrannou závodnicí Maďarkou Blankou Vasovou. Náskok se jim dařilo zvolna navyšovat, ale pak se začal naopak tenčit.

Když chybělo do finiše deset kilometrů, měly obě ještě 25 sekund k dobru, ale 3,4 kilometru před cílem je dohnala silná dvojice Kopecky a Faulknerová. Američance pak stačilo jen půl kilometru, aby se nadechla k rozhodujícímu nástupu a získala první medaili pro USA ze silničního závodu žen po 40 letech.

Z vedoucího kvarteta se poměrně snadno odpojila i díky tomu, že zbývající trio favoritek taktizovalo namísto snahy nástup Faulknerové zachytit. Ta si pak mohla celkem v klidu dojet pro zlato. Zaskočila za krajanku Chloé Dygertovou, která spadla stejně jako v časovce, v níž ale dokázala vybojovat alespoň bronz.

„Tohle je sen, který se proměnil ve skutečnost. Stále se dívám na to výsledné pořadí a přemýšlím, jak se tam moje jméno dostalo… Je to ten nejlepší pocit na světě,“ prohlásila Faulknerová.

O takřka minutu později se pod Eiffelovou věží odehrál mimořádně dramatický spurt, po němž ani samotné závodnice nevěděly, zda mají medaili a jaké hodnoty. Olympijská vítězka z Londýna 2012 Vosová oslavila stříbro, Kopecky vydřela pro Belgii díky bronzu historicky první medaili v silničním závodě žen. Smutná zůstala Vasová, která byla stejně jako v sobotu její krajan Attila Valter čtvrtá.

„Od Kristen to byl útok, který se dal očekávat. Víte, že něco takového udělá. A my tři jsme pak jen koukaly jedna po druhé, jsme prostě houpé,“ štvalo hvězdnou Belgičanku Kopecky, úřadující mistryni světa v silničním závodu.

V časovce osmadvacátá česká naděje Kopecký zvládla trať přesně za čtyři hodiny a sedm minut. Až za ní dokončila závod na 52. místě Rakušanka Anna Kiesenhoferová, jejíž triumf byl před třemi lety v Tokiu obrovským šokem.

Kopecký jela tak dlouhý závod poprvé. „Doteď to byl etapák v Německu na 155 kilometrů. Ale v etapáku je to trošku jiné, tam se nejede úplně naplno. Tady samozřejmě ano. Moc jsem si to užila, bohužel přede mnou spadly, jak jsme jely poprvé na okruh na tom prvním nájezdu na kostkách, tam jsem ztratila pár metrů na tu první skupinu,“ posteskla si mladá česká závodnice.

„Pak jsem jela v té druhé skupině, ale tam byla Kopecky, Vosová a taková jména. Když ony nastoupí na těch kostkách na kopec, tak na to ještě nemám. Ale našla jsem dobrou skupinu, poslední dva kilometry jsem ještě útočila. S 36. místem můžu být spokojená. Je to samozřejmě velká zkušenost,“ pochvalovala si Kopecký.

Sama tipovala jinou vítězku. „Já bych dnes čekala asi Kopecky, protože si myslím, že je to úplně okruh na ni. Ale ne vždycky ta nejsilnější vyhraje, cyklistika je taky taktika. Faulknerová je chytrá, právě takhle pak můžeš vyhrát,“ uvedla Kopecký.

Ženy – závod s hromadným startem (158 km):

1. Faulknerová (USA) 3:59:23, 2. Vosová (Niz.), 3. Kopecky (Belg.), 4. Vasová (Maď.) všechny -58, 5. Georgiová (Brit.) -1:21, 6. Garcíaová (Šp.) -1:23, …36. Kopecký (ČR) -7:37.