Aktualizace: 22.02.2024 13:10

Praha – Zástupci festivalů United Islands of Prague a Metronome Prague připomenou 24. února koncertem před ruským velvyslanectvím v Praze výročí dvou let od vpádu Ruska na Ukrajinu. Akce s názvem Noise for Ukraine se uskuteční od 13:00 a potrvá zhruba dvě hodiny. ČTK o tom za pořadatele informoval Martin Štěrba.

Organizátoři Noise for Ukraine se připojují k dalším občanským a kulturním aktivitám Dne za Ukrajinu. Jeho součástí bude i sobotní benefiční Koncert pro všechny slušný lidi ve Fóru Karlín, kde vystoupí Chinaski, Pokáč a Kašpárek v rohlíku.

„Zvláštní vystoupení umístěné přímo před velvyslanectvím v ulici Ukrajinských hrdinů bude hlasitým vyjádřením našeho trvalého nesouhlasu vůči ruské agresi na Ukrajině a s nedodržováním lidských práv, což v těchto dnech opět vidíme v přímém přenose. Akcí také vzdáváme hold ukrajinským hrdinům, kteří již dva roky bojují nejen za svobodu Ukrajiny, ale svobodu nás všech,“ uvedl producent festivalů United Islands a Metronome Prague David Gaydečka.

Ve dvou hodinách zahraje například kapela What’s In The Box, kterou doplní ruští písničkáři Alexej Ušarovský a Nikolaj Jakimov a také DJ Negative.

Druhé výročí války na Ukrajině připomenou v metropoli také divadla. Zapojí se například Městská divadla pražská projektem Měsíc Ukrajiny. Divadlo Na zábradlí odehraje 23. února inscenaci románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení. Divadlo Meetfactory má v programu hru Hukot času, což je autorská adaptace fiktivního životopisu Dimitrije Šostakoviče.

U příležitosti druhého výročí bojů na Ukrajině se v pražských kinech ode dneška do 29. února uskuteční přehlídka současné ukrajinské filmové tvorby Kinowar. Nabídne předpremiérovou projekci čtyř filmů – Láska nade vše, Jaro v Buči, Den na Ukrajině a 20 dní v Mariupolu. Součástí benefiční přehlídky bude doprovodný program obsahující mimo jiné setkání s dokumentaristy, historiky a novináři.

V pátek 23. února v předvečer výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu vyjde kniha Jeleny Kosťučenkové s názvem „Moje Rusko. Zprávy ze ztracené země“. Ruská novinářka Kosťučenková přežila od začátku ruské invaze na Ukrajinu dva pokusy o vraždu, jeden na Ukrajině a jeden v Německu. Kniha je svéráznou kronikou nejen života v Rusku, ale i osudů Kosťučenkové a její profesionální práce posledních zhruba 15 let.

Dva roky války na Ukrajině si vyžádaly desetitisíce až statisíce mrtvých a miliony uprchlíků. Ani jedna ze stran konfliktu neuvádí počet padlých vojáků. Podle posledních údajů evropského statistického úřadu Eurostat v EU žije 4,31 milionu ukrajinských válečných uprchlíků, kteří mají dočasnou ochranu. Nejvíce utečenců přijaly Německo, Polsko a ČR, která poskytuje dočasnou ochranu více než 370.000 lidí. Materiální či vojenskou pomoc, která se neustále zvyšuje, poskytly Ukrajině skoro všechny země Evropské unie a Spojené státy, ale i Austrálie nebo Kanada.

 

Podíl
Exit mobile version