Komerční prezentace Aktual.: 14.07.2025 15:36

Praha – Zavedení třicetiprocentního cla na vývoz evropského zboží do Spojených států, které avizoval americký prezident Donald Trump od srpna, zpomalí podle Petra Fialy (ODS) a analytiků růst české ekonomiky. Fiala si ale myslí, že je stále prostor pro dohodu, která by byla ku prospěchu Evropy i USA, nicméně Evropa podle něj musí být připravená i na špatný výsledek. Dopady cel na tuzemskou ekonomiku Fiala odhaduje na několik desetin procenta HDP, analytici na zhruba procentní bod. I s ohledem na případnou celní odvetu Evropské unie je podle nich však výhled nejistý. Třeba výrobce zdravotnických lůžek Linet zatím na výsledky čeká a opatření nezavádí. Válcovny trub Chomutov v případě zavedení cel zastaví vývoz do USA.

Trump v posledních dnech rozesílá americkým partnerům dopisy, v nichž oznamuje celní sazby na zboží z jejich země od 1. srpna. Zboží z Evropské unie by podle jednoho z těchto dopisů mělo být zatíženo sazbou 30 procent, pokud do té doby strany nedosáhnou dohody. Už o víkendu Fiala uvedl, že by zavedení třicetiprocentních cel negativně dopadlo na obchodní vztahy EU se Spojenými státy. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je ale unie připravena pokračovat ve vyjednávání o clech s USA až do 1. srpna.

Fiala dnes před odletem na jednání s předsedou britské vlády Keirem Starmerem novinářům řekl, že v Evropě panuje shoda na tom, že musí být připravena i na špatný výsledek. „Ale máme se v každém případě snažit, abychom dosáhli dobré dohody. Ta šance tu pořád je,“ řekl.

Analytici si myslí, že cla nakonec vůbec nemusí začít platit. „Americký prezident každopádně odložil platnost cel už dvakrát, a z našeho pohledu se tak klidně může stát znovu,“ podotkl analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Pokud by avizovaná cla platit začala, hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda předpokládá, že jejich negativní dopad na hospodářský růst ČR by činil 0,8 procentního bodu za celý rok. Podle Rusinka se můžeme pohybovat od půl po dva procentní body. Na druhou stranu náklady cel ponesou i američtí spotřebitelé v podobě dražšího zboží, uvedla analytička Reiffeisenbank Tereza Krček.

Zároveň připomněla, že už nyní jsou účinná americká cla ve výši 25 procent na vývoz evropských automobilů a autodílů do USA a 50 procent na ocel a hliník. Podle experta společnosti EY Petra Knapa automobilky zatím dopady cel převážně absorbovaly do cen, propad poptávky v USA tak byl poměrně malý, což ale dlouhodobě nepůjde a ceny se navýší, zejména při úrovni 25 až 30 procent. „Bude tedy následovat pokles poptávky a co nejrychlejší přesun výroby některých modelů pro USA do místních továren či zprovoznění dalších závodů. To bude znamenat pokles poptávky po dodávkách z Evropy i Česka,“ podotkl Knap.

Stejně jako další odborníci ale upozorňuje na to, že se situace může změnit a nynější Trumpovo oznámení ohledně cel je jen dalším krokem ve vyjednávání. „Nejhorším scénářem by pro evropský automotive byla eskalační obchodní válka. Proto je dobře, že EU je zdrženlivá a odložila možná odvetná opatření,“ dodal Knap.

Ani vedení společnosti Linet, která vyrábí zdravotnická lůžka a zhruba pětinu jejího obratu tvoří americký trh, nebere podle ředitele Tomáše Koláře současný záměr USA úplně vážně a počká na reakci EU a závěr jednání. V případě, že by cla začala platit, mohla by být pro řadu byznysmenů likvidační, řekl ČTK Kolář.

Do USA vyváží například i Válcovny trub Chomutov a výpadek tamního trhu by byl pro firmu složitý, řekl ČTK Vladimír Sako, ředitel hutních podniků skupiny Z Group, pod kterou chomutovský podnik patří. Podle něj je situace v hutnictví už nyní velmi složitá kvůli energetické náročnosti výroby a přílivu ocelových výrobků z Ukrajiny.

Z analýzy společnosti Quantic Financial Solutions mezi 9000 českými firmami vyplynulo, že zatímco český automobilový a chemický průmysl čelí kvůli clům zavedených vládou USA v roce 2025 zvýšeným rizikům, strojírenství, stavebnictví a spotřební zboží vykazují odolnost i při clech 15 a 25 procent. „Výsledky analýzy ukazují, že česká ekonomika má silné základy, a právě odvětví jako strojírenství nabízejí investorům atraktivní příležitosti i v nejistých časech,“ uvedl za autory analýzy Viktor Jelínek.

Podíl
Exit mobile version