Komerční prezentace Aktualizace: 12.04.2024 15:42

Praha – Premiér Petr Fiala (ODS) bude při své návštěvě Spojených států začátkem příštího týdne jednat kromě prezidenta Joea Bidena i se šéfem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a dalšími členy Kongresu. Setká se také s krajany žijícími v USA, s byznysmany a vystoupí s projevem v Hudsonově institutu. Uctí rovněž památku bývalých prezidentů Václava Havla a Tomáše Garrigua Masaryka. V tiskové zprávě o tom dnes informoval úřad vlády.

Fiala odletí do Washingtonu v neděli odpoledne, přijetí v Bílém domě je v plánu v pondělí ve 21:00 SELČ. Po jednání s Bidenem v Oválné pracovně se uskuteční ještě zasedání delegací obou zemí. S Bidenem bude Fiala probírat bezpečnostní spolupráci včetně další podpory Ukrajiny, cílem schůzky bude i posílení česko-amerického partnerství. Fiala chce s Bidenem mluvit také o ekonomických vztazích či jaderné energetice.

Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar dnes novinářům řekl, že jde o standardní návštěvu, která svědčí o dobrých vztazích obou zemí. „Ve střední Evropě je jen málo zemí, které mají tak dobré vztahy s USA, jsou to jen Polsko a my,“ konstatoval. Česko tam chce prezentovat nikoli jako chudou zemi z Východu, ale partnera, jehož občané v Americe zaměstnávají lidi a investují.

V souvislosti s udržením podpory Ukrajině, která se už třetím rokem brání napadení Ruskem, Pojar uvedl, že je další pomoc Spojených států důležitá pro celý západní svět, pro udržení jeho demokracie a prosperity. „Pokud nám nepomohou, tak náš apetit pomáhat v dalších místech světa bude nahlodán, což by vedlo k oslabení bloku západních demokracií,“ uvedl.

Pojar nevyloučil ani širší okruh jednání s Bidenem, dojít by podle něj mohlo na Čínu a dění na Blízkém východě. V druhém případě odkázal na aktuální vývoj, kdy Írán hrozí odvetným útokem na Izrael, který viní z útoku na íránský konzulát v Damašku 1. dubna. V souvislosti s konfliktem v Gaze zmínil, že situaci tam čtou Češi a Američané „velmi podobně“, dělí je jen názorové nuance.

Po návštěvě Bílého domu se Fiala setká s krajany, kteří dlouhodobě žijí a pracují v USA. V úterý má v plánu vystoupení v Hudsonově institutu, což je think tank zaměřený zejména na otázky spojené s národní bezpečností a zahraničněpolitickými tématy.

Poté bude jednat v Kongresu s předsedou Sněmovny reprezentantů Johnsonem a předsedou zahraničního výboru Sněmovny Michaelem McCaulem, bývalou předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou a předsedou zahraničního výboru Senátu Benem Cardinem. Jednat bude s republikány i demokraty. „Mnozí z těch kongresmanů mají nějaký konkrétní vztah k České republice, který chceme prohloubit a posílit,“ uvedl Pojar. Před odletem z USA uctí Fiala také památku Václava Havla a Tomáše Garrigua Masaryka. Havel má v Kongresu bustu a Masaryk sochu v diplomatické čtvrti.

Oznámení o přijetí Fialy, které v polovině března zveřejnila mluvčí americké hlavy státu, přišlo téměř přesně pět let po poslední návštěvě českého premiéra v Bílém domě. Tehdejšího předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) v roce 2019 ve Washingtonu přivítal bývalý americký prezident Donald Trump. Pojar dnes prozradil, že rozhodnutí o přijetí v Bílém domě padlo počátkem roku.

Podíl
Exit mobile version