Komerční prezentace Aktual.: 14.07.2025 13:26
Praha – Evropa musí být při vyjednávání se Spojenými státy o clech připravená na špatný výsledek, ale současně se dál snažit o dosažení dobré dohody. Před odletem na dnešní jednání s předsedou britské vlády Keirem Starmerem to novinářům v Praze řekl premiér Petr Fiala (ODS). Prostor pro dohodu, která by byla ku prospěchu pro Evropu i Spojené státy, podle něj stále existuje. Dopady cel na českou ekonomiku by mohly být v řádu několik desetin procenta HDP, záleží na jejich konkrétní podobě, dodal.
Trump v posledních dnech rozesílá americkým partnerům dopisy, v nichž jim oznamuje celní sazby na zboží z jejich země, jež mají platit od 1. srpna. Zboží z Evropské unie by podle jednoho z těchto dopisů mělo být zatíženo sazbou 30 procent, pokud se do té doby oběma stranám nepodaří dosáhnout dohody.
Fiala o víkendu uvedl, že by zavedení třicetiprocentních cel by mělo negativní dopad na obchodní vztahy EU se Spojenými státy. „Nebylo by to nic dobrého pro EU ani pro ČR. Jako stoupenec volného obchodu a bezcelních zón si myslím, že by to nebylo dobré ani pro USA,“ řekl dnes Fiala novinářům.
Trumpovy dopisy chápe Fiala jako součást vyjednávací taktiky, prostor pro jednání existuje. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová o víkendu Fialu informovala o postupu jednání i dalších krocích. „V Evropě je jednoznačná shoda, že musíme být připraveni na špatný výsledek, ale máme se v každém případě snažit, abychom dosáhli dobré dohody. Ta šance tu pořád je,“ řekl.
V Británii chce Fiala dnes jednat o bilaterálních vztazích i dalších záležitostech. Británii označil za klíčového spojence a důležitého obchodního partnera. Ocenil, že se země snaží o vylepšení vztahů s Evropskou unií. „Spolupráce v době zvýšeného mezinárodního napětí funguje výborně, ČR podporuje konstruktivní a pragmatickou spolupráci EU a Británie,“ řekl premiér.
V Londýně chce hovořit také o ekonomické spolupráci, mimo jiné v oblasti energetiky. „Prioritou je podpořit investice a další růst vzájemného obchodu,“ dodal. „Budeme se bavit o také o mezinárodní situaci, je potřeba soustředit se na podporu Ukrajiny, je to v zájmu bezpečnosti celé Evropy,“ řekl. Británii pokládá za klíčového aktéra v podpoře Ukrajiny i v bezpečnostní architektuře Evropy.