Komerční prezentace Aktual.: 22.12.2024 21:02

Praha – Roli vlády v zajištění energetické nezávislosti na Rusku vyzdvihli ve vyjádřeních pro ČTK v souvislosti s dnešním jednáním slovenského premiéra Roberta Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (nestr.). Šéf diplomacie také označil za prozíravé březnové rozhodnutí o přerušení mezivládních konzultací mezi ČR a Slovenskem. Další politici vládních stran považují návštěvu za šílený nápad, zradu či nemravný krok. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček by do Moskvy nejel, ale Slovensko je suverénní stát a jeho rozhodnutí nechce „kádrovat“. Podle lídra SPD Tomia Okamury je jednání vždy lepší než nadávky či urážky.

Putin dnes přijal Fica, který je v Rusku na pracovní návštěvě. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před jednáním uvedl, že se má týkat dodávek zemního plynu. Slovensko odebírá plyn od ruské společnosti Gazprom. Ukrajina od začátku příštího roku nechce dovolit tranzit této ruské komodity přes své území, což Bratislava kritizuje.

„Naše zahraniční politika míří opačným směrem než do Ruska, i proto jsme za poslední dva roky přijali řadu opatření, abychom na něm byli energeticky nezávislí a mohli plyn kupovat od spolehlivějších partnerů,“ napsal ČTK Fiala. Podle Lipavského česká vláda zajistila nezávislost na ruských energetických dodávkách proto, „abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem“.

Lipavský připomněl také rozhodnutí české vlády přerušit hlavně kvůli rozdílným názorům na zahraniční politiku společná zasedání se slovenským kabinetem. „S každým dalším krokem slovenské vlády se to ukazuje jako prozíravější. Myslím na všechny Ukrajince, kteří kvůli Putinovi nemohou trávit Vánoce se svými blízkými,“ sdělil ČTK Lipavský.

Šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (za TOP 09) považuje návštěvu za šílený nápad. Zmínil, že státy EU se v roce 2022 zavázaly odejít od ruského plynu a ropy. „Slovensko sedělo za stolem a se závazkem souhlasilo. Jenže zatímco ČR se osvobodila od vražedné závislosti na ruské energii, která je návyková, Slovensko nesplnilo svoje domácí úkoly,“ uvedl. Místo toho, aby Bratislava problém řešila, jede si vyjednat do Moskvy nové vazalství, míní.

Místopředseda opozičního hnutí ANO Havlíček by do Moskvy nejel. „Ale Slovensko je suverénní stát a já nebudu kádrovat, tím spíše, že v pomoci Ukrajině v poměru vůči HDP přispívá dokonce víc než my,“ uvedl. Očekává, že mezi první kroky nastávajícího amerického prezidenta Donalda Trumpa po nástupu do Bílého domu bude patřit právě jednání s Putinem.

Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že Ficův krok si „komentář ani nezaslouží“. Europoslankyně STAN Danuše Nerudová uvedla, že Fico právě „políbil prsten masovému vrahovi v Kremlu“. „Je to zrada a další nemravný krok, který poslouží ruským zájmům. Robert Fico je pro nás bezpečnostním rizikem,“ napsala.

Okamura míní, že jednání je vždy lepší než nadávky či urážky. „S Putinem jednají přímo či nepřímo představitelé drtivé většiny důležitých zemí planety,“ uvedl. Fico podle něj jel za Putinem kvůli dodávkám důležitých surovin pro Slovensko. „Slovensku totiž hrozí problém, protože Ukrajinci vyhrožují, že uzavřou plynovod vedoucí přes jejich území. Což je mimochodem obrovská chyba, protože funkční plynovod je jediný důvod, proč ho (plynovod) zatím Rusové nebombardují,“ napsal Okamura ČTK.

Podíl
Exit mobile version