Komerční prezentace Aktual.: 24.02.2025 20:15

Praha – Mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu, realitu je třeba respektovat, neznamená to, že Spojené státy přestávají být spojenci, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v dnešním projevu k občanům. Nový americký prezident Donald Trump se rozhodl naprosto proměnit americkou zahraniční politiku. Rychlost, razance a Trumpova rétorika je podle Fialy určitě překvapivá, ale odklon USA od soustředění se na Evropu by překvapovat neměl. Ve výčtu opatření Fiala zmínil navýšení výdajů do obrany na minimálně tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) za několik let, změny umožňující větší investice do zbrojení na úrovni Evropské unie či použití zabaveného ruského majetku.

Rychlost, razance a rétorika prezidenta Trumpa je překvapivá, ale odklon USA od soustředění se na Evropu by překvapovat neměl, uvedl Fiala. Novou mezinárodní realitu, včetně nových důrazů americké zahraniční politiky, je podle něj třeba respektovat. „Neznamená to, že Spojené státy přestávají být našimi spojenci. Je ale nutné si zvyknout na to, že nyní jde o spojence, který nám otevřeně dává najevo, že přišel čas, aby se evropské státy byly schopny o své problémy postarat samy,“ uvedl premiér.

ČR má v souvislosti s novou mezinárodní realitou před sebou zásadní rozhodnutí, míní Fiala. Buď změny v mezinárodní realitě vezme Česko jako příležitost a zkusí z nich vytěžit maximum, nebo se jimi nechá ochromit a ekonomicky i bezpečnostně na to doplatí, uvedl premiér.

„Naším základním cílem musí nyní být silná Evropa, která dokáže Rusko odstrašit od dalších vojenských útoků na suverénní evropské státy,“ míní předseda vlády. Aby se to podařilo, je podle něj třeba hned začít s konkrétními kroky. „Musíme zásadně navýšit výdaje na vlastní obranu na minimálně tři procenta HDP během několika dalších let,“ uvedl Fiala. Dodal, že peníze je zajistit a postarat se o to, aby byly utraceny účelně.

Na evropské úrovni navrhuje předseda vlády nevyužitých 93 miliard eur (asi 2,3 bilionu Kč) z takzvaného Fondu obnovy použít na podporu společných nákupů pro armády nebo na podporu posílení kritické infrastruktury. K další vojenské podpoře Ukrajiny je pak třeba využít i peníze ze zmrazeného ruského majetku z celé Evropy, doplnil Fiala.

Využít k posílení evropské obranyschopnosti více než 90 miliard eur z pandemických programů navrhuje také europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). V dopise Fialovi dnes napsala, že Česko by mělo takový plán jednoznačně podpořit.

Navýšení výdajů na obranu budou výdaje navíc, připouští premiér. Navýšení investic do obranného průmysl ale podle něj představuje pro Česko i velkou příležitost. „Jsme tradiční strojírenskou zemí s historicky silným postavením obranného průmyslu. Naše zbrojovky jsou kvalitní a ekonomicky silné,“ míní premiér.

Situace podle Fialy není jednoduchá, ale není ani důvod propadat malomyslnosti. Členství v NATO, Evropské unii, evropská obranná spolupráce, výdaje na společnou obranu jsou efektivní nástroje, jak udržet Česko dlouhodobě v bezpečí, uvedl předseda vlády v proslovu z Kramářovy vily. „Naším základním cílem musí nyní být silná Evropa, která dokáže Rusko odstrašit od dalších vojenských útoků na suverénní evropské státy,“ uvedl premiér.

Zmínil také prosperitu celé unie. Ta se podle něj v poslední době příliš zabývá regulací všeho možného a zapomněla, že společným cílem má být ekonomický růst, prosperita a mezinárodní úspěch. „Bylo by chybou si myslet, že Česká republika bude prosperovat, když zároveň nebude prosperovat i Evropská unie,“ dodal.

Kromě omezení byrokracie je třeba co nejrychleji pracovat na systematické deregulaci podrobit revizi celý koncept Green Dealu a dekarbonizace, uvedl Fiala. Unie se podle něj jinak stane na nové mezinárodní scéně nekonkurenceschopným skanzenem.

Podíl
Exit mobile version