Komerční prezentace Aktualizace: 2.07.2024 14:45

Marienberg/Jáchymov – Český premiér Petr Fiala se saským kolegou Michaelem Kretschmerem dnes varovali před růstem obliby populistických stran. Podle Fialy pravicoví i levicoví populisté nenabízejí žádná řešení. Kretschmer řekl, že radikální proudy získávají na oblibě kvůli nezvládnuté nelegální migraci, kterou je nutné zastavit.

„Nelegální migraci musíme omezit, v Německu je to velké téma,“ řekl Kretschmer. Problém nelegální migrace ve své kampani využívá Alternativa pro Německo (AfD), o kterou se kvůli podezřením z krajně pravicových aktivit zajímá německá civilní kontrarozvědka. AfD z červnových voleb do Evropského parlamentu vzešla po opoziční konzervativní unii CDU/CSU jako druhá největší politická síla v Německu. V září čekají Sasko zemské volby, ve kterých je AfD favoritem.

„Populismus, ať už je pravicový, nebo levicový, považuji za nebezpečný. Populismus totiž neřeší problémy lidí, ale využívá jen jejich strachu,“ řekl Fiala. Poznamenal, že jeho vláda na problémy lidí naopak myslí. „Myslíme na budoucnost, proto jsme připraveni dělat i rozhodnutí, která nejsou populární, ale jsou dobrá pro budoucnost,“ řekl.

Kvůli nelegální migraci, kterou Kretschmer označil za velký problém spolkové republiky, obnovilo Německo hraniční kontroly s Polskem, Českem a Švýcarskem. Ty jsou v platnosti od podzimu 2023 a potrvají nejméně do poloviny letošního prosince. Už od podzimu 2015 kontroluje Německo ze stejného důvodu také hranice s Rakouskem.

Fiala se saským premiérem navštívili Jáchymov, Kretschmer ocenil stálost hranic

Hranice mezi Čechy a Saskem patří k nejstarším a historicky nejméně problematickým v Evropě, až tedy na 20. století. Dnes to při návštěvě Jáchymova prohlásil Kretschmer, který se ve městě sešel s Fialou. Oba premiéři dnes cestovali po pohraničním krušnohorském hornickém regionu, který slaví pět let od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Premiéři si v Jáchymově prohlédli expozici Knihovny Latinské školy. Škola, kterou zde po usazení vybudovali jáchymovští obyvatelé, získala postupně věhlas a poskytovala přípravu k univerzitnímu studiu. „Zachovalo se 232 svazků, ve kterých je uloženo 358 knih,“ řekla premiérům jejich průvodkyně.

Premiéři si také prohlédli historické nákresy map, mimo jiné Evropy či Asie a arabského světa. Kretschmer k tématu hranic poznamenal, že hranice Čech a Saska patří k nejstarším v Evropě. „A vždy byla nejméně problematická. Až tedy na 20. století,“ řekl. „V 21. století je ale opět vše v pořádku,“ dodal český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

Hranice se změnila na základě mnichovské dohody ze září 1938. Československou republika připravila o rozsáhlé pohraniční oblasti, včetně území na historickém pomezí Saska a Čech. V březnu 1939 Německo na zbytku českého území vyhlásilo protektorát Čechy a Morava, který náležel k území velkoněmecké říše.

V Jáchymově se dnes premiéři seznámili také s návštěvnickým střediskem k památkám UNESCO, které ve městě vznikne. Od starosty Františka Holého zde oba dostali jáchymovský tolar. „Je ve stříbrném provedení,“ řekl Holý ČTK.

Hranice se staly tématem také na exkurzi ve vodním hamru ve Frohnau, které je dnes součástí města Annaberg-Buchholz. „Jsem rád, že hranice jsou dnes jen na papíře, žijeme zde společně,“ řekl premiérům starosta města Annaberg-Buchholz Rolf Schmidt. Šéf saského spolku Welterbe Montanregion Erzgebirge Steve Ittershagen k tomu poznamenal, že v krušnohorském hornickém regionu hranice nikdy neznamenaly překážku. „Vždy tady byla vzájemná výměna, kdy Češi přinášeli do Saska znalosti a dovednosti, nebo si je odtud naopak odnášeli třeba z báňské univerzity ve Freibergu,“ řekl Ittershagen.

Hamr na říčce Sehma, který je součástí dědictví UNESCO, je nejstarší saskou technickou památkou. Premiéři zde například viděli, jak voda pohání vzduchový měch a buchary. Vyslechli také přednášku o historii stavby, která svou malebností a zachovalostí láká i návštěvníky z Česka. Ti o ní informace získají v češtině. „Všechny krušnohorské části UNESCO jsou trojjazyčné, a to v němčině, češtině a angličtině,“ dodal Ittershagen.

Fiala jednal se saským premiérem o spolupráci ve výrobě polovodičů

Fiala s Kretschmerem využili dnešní návštěvu příhraničního krušnohorského hornického regionu k debatě o výrobě polovodičů. Fiala na tiskové konferenci novinářům řekl, že továrny na čipy v Drážďanech a rozšíření výroby v podobném závodě amerického výrobce onsemi v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku nevnímá jako konkurenční projekty, ale důvod k prohloubení spolupráce.

„Společnou cestu autobusem jsem využili k diskuzím o dopravním propojení, těžbě lithia, továrně na čipy v Drážďanech a také o situaci v Česku a Sasku,“ řekl Fiala. Továrny na čipy v Drážďanech, které zde provozují a plánují přední producenti polovodičů, jsou podle Fialy příležitostí i pro Česko.

„Hledáme správný model, jak spolupracovat. Cesta není v dojíždění zaměstnanců, ale spíše v dodavatelských řetězcích,“ řekl český premiér. Poznamenal, že Česku se podařilo získat velkou investici onsemi, která se s podobnými investicemi v Drážďanech doplňuje. „Výborně to zapadá do naší strategie a strategie EU stát se v polovodičích globální mocností“ řekl. Dodal, že závislost v tomto sektoru na nespolehlivých dodavatelích ohrožuje bezpečnost a rozvoj.

O drážďanské továrny na polovodiče a s tím související příležitosti pro Českou republiku se v březnu během návštěvy saské metropole zajímal také český prezident Petr Pavel. Zájem o spolupráci s Českem tehdy vyslovil také Kretschmer.

Podíl
Exit mobile version