Komerční prezentace Aktual.: 8.05.2025 19:16
Praha – Předseda vlády Petr Fiala (ODS) vyzval občany, aby oslavili Den vítězství nejen slovy, ale i činy – každodenním rozhodnutím, že budou stát na straně svobody, spravedlnosti a lidské důstojnosti. Premiér to uvedl při projevu na akci Nezapomeňme 80, kterou k připomenutí konce druhé světové války uspořádala na pražském Václavském náměstí organizace Post Bellum. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) připojil ve vztahu k dění na Ukrajině vzkaz, že diktátorům se neustupuje a vítězství nad diktátorem zavazuje. Vojenský historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík poukázal na to, že Češi měli za války tisíce hrdinů.
Podle premiéra je dobré připomenout si tři věci, díky nimž dnes lidé mohou slavit ve svobodě, míru a bezpečí. Zaprvé odvahu milionů lidí, kteří za války bojovali s nacismem a mnohdy položili svůj život. Zadruhé to, že porážka nacismu nebyla samozřejmostí a podařila se díky lidem, kteří udělali správná rozhodnutí ve správnou chvíli. Zatřetí, že obdobné hrůzy se mohou stát i v 21. století. „Dnes je to na nás. A je hrozně snadné si namlouvat, že v našem století se něco takového nemůže stát,“ řekl. Poukázal na to, že lidé, kteří se ze dne na den ocitli v koncentračních táborech, rovněž předtím nevěřili tomu, že v jejich 20. století by se něco takového mohlo dít.
„Nezapomeňme na oběti těch, díky kterým máme svobodu. Nezapomeňme na ty, díky kterým tu dnes můžeme být. A nezapomeňme na naše vlastní úkoly,“ uzavřel premiér.
Také Vystrčil ve svém projevu zmiňoval paralelu mezi druhou světovou válkou a současnou válkou, kterou rozpoutalo Rusko na Ukrajině. „Když diktátorovi ustoupíte a dáte mu část svého území, jediné, co se stane, je, že posílí a za nějakou dobu chce území další a nakonec to stejně skončí válkou, ale s diktátorem, který je silnější,“ uvedl v narážce na dění po Mnichovské dohodě. „Pokud současnému diktátorovi budeme ustupovat, nemůže to dobře dopadnout,“ řekl na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina. Předchozí vítězství nad diktátorem podle Vystrčila zavazuje nejen vůči padlým hrdinům, ale i vůči těm, kteří dnes bojují právě na Ukrajině.
Ředitel Památníku Lidice Stehlík uvedl, že Češi by měli dnešní den slavit nejen jako osvobození, ale i vítězství. „Češi neseděli za druhé světové války se založenýma rukama. Nečekali, až je někdo osvobodí. Ten, kdo říká, že Češi nemají hrdiny, je hloupý nebo neinformovaný,“ prohlásil. Zdůraznil, že na Čecha bylo možné narazit prakticky na každém bojišti. Připomněl také, že za Pražského povstání ztratilo hlavní město za čtyři dny 3000 obyvatel, přičemž každý druhý z tohoto počtu padl se zbraní v ruce v boji proti Němcům. „Národ, který si nepamatuje svoje dějiny, je bude muset prožít jednou znovu, a myslím si, že to je něco, co by si nikdo z nás nepřál,“ řekl.
Vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn zmínil, že obrana státu leží na bedrech všech občanů, nikoliv jen vojáků. „Bez vás to nejde. Dělejte to, co jste chtěli, aby vaši dědečci dělali v roce 1938,“ řekl posluchačům. Také náčelník generálního štábu Karel Řehka vyzval k obraně svobody a apeloval na lidi, aby se nenechali otrávit řečmi o tom, že je všechno ztracené a že Češi jsou švejci. „Bojovali jsme statečně na všech frontách, na zemi i ve vzduchu. Pořád to v nás je,“ uvedl muž, kterého dnes prezident jmenoval armádním generálem, což je nejvyšší hodnost v české armádě.
Happening vyvrcholil státní hymnou a minutou ticha za padlé hrdiny, kterou drželi i účastníci akcí v dalších městech ČR.