Komerční prezentace Aktual.: 2.07.2025 10:52
Praha – Rodinný film Tichá pošta režiséra Jána Sebechlebského bude mít mezinárodní premiéru na festivalu ve švýcarském Locarnu v prestižní sekci Kids Screenings. Festival tuto sekci charakterizuje jako výběr filmů věnovaných mladým divákům, které seznamuje s kinematografií především prostřednictvím nejlepších rodinných filmů z celého světa v mezinárodních a světových premiérách. Koprodukční snímek je založený na skutečných událostech. Příběh se odehrává v Krkonoších na sklonku druhé světové války, kdy se skupina dětí rozhodne zachránit sestřeleného francouzského pilota. ČTK o tom za distribuční společnost CinemArt informoval Petr Slavík.
„Mezinárodní premiéra v Locarnu je nejen velkým oceněním filmu a jeho tvůrců, ale také skvělou příležitostí k mezinárodní propagaci české kinematografie. Projekce se kromě představitelů hlavních rolí Elišky Dytrychové, Theodora Schaefera a Jakuba Krále zúčastní také producentky filmu Julietta Sichel a Silvia Panáková. Součástí programu sekce Locarno Kids Screenings jsou také workshopy a setkání tvůrců s dětským diváky,“ uvedl Slavík.
Filmový festival v Locarnu založený v roce 1946 je jedním z nejvýznamnějších evropských festivalů kategorie A – spolu s Cannes, Benátkami, Berlínem a San Sebastianem. Program festivalu se skládá z 11 sekcí. Letos se koná 6. až 16. srpna.
Do českých kin snímek natočený podle předlohy spisovatele, scenáristy a dramatika Jiřího Stránského vstoupil letos 27. února. „Když v roce 2019 můj táta spisovatel Jiří Stránský poodešel do jiného světa, sedli jsme si týden po jeho pohřbu s Jankem Sebechlebským a začali psát scénář k Tiché poště. Táta s Jankem už na tom pracoval před jeho smrtí, a tak nám zavelelo svědomí, a hlavně touha být tátovi stále nablízku, což se při psaní scénáře podle jeho novely navršilo až po okraj. Slyšeli jsme, jak nám našeptává. Táta ten příběh miloval,“ uvedla Klára Formanová, která je podepsána pod scénářem.
Princip záchranné akce v příběhu připomíná hru na tichou poštu, kdy si dětští hrdinové předávají pilota mezi sebou napříč vesnicemi jako utajenou zprávu ve škole. V této riskantní hře nasazují svůj život, musí přelstít hlídky německé okupační armády, zrádce i udavače a také přežít krutou nelítostnou zimu na horách.
„Je to jeden z příběhů, kdy se děti spiklenecky postaví proti světu dospělých, aby někoho zachránily. Obzvláště v dnešní době, kdy jsou naše děti zcela nečekaně s blízkostí a dopady války každodenně konfrontovány, jsou myslím takovéto příběhy potřeba,“ uvedl Sebechlebský, který podle předlohy Stránského před sedmi lety natočil snímek Balada o pilotovi.