Komerční prezentace Aktualizace: 25.07.2024 16:32

Praha – Finále dvouhry tenisového turnaje WTA v Praze bude letos bez české účasti. Nasazená jednička a loňská finalistka Linda Nosková nedotáhla dnes na antuce ve Stromovce obrat proti turnajové čtyřce Magdě Linetteové a prohrála po dvou hodinách a 48 minutách 3:6, 6:3, 6:7. Šestnáctiletá Laura Samson předtím vzdala semifinále s jinou Polkou Magdalenou Frechovou za stavu 6:3, 0:6, 2:4 kvůli zranění levé nohy.

Devatenáctiletá Nosková nezíská premiérový titul na okruhu WTA v Praze ani na třetí pokus. Před dvěma lety dohrála také v semifinále, vloni neuspěla ve finále s Japonkou Nao Hibinovou. Proti o třináct let starší Linetteové sice odvrátila šest mečbolů, přesto s ní prohrála i druhý vzájemný duel. Neoplatila jí tak loňskou porážku z Říma.

Nosková zahájila duel dobře a v prvním setu vedla díky brzkému brejku 2:0. Poté ale prohrála pět her za sebou a sadu ztratila. Také ve druhém setu přišla Češka o brzké vedení 2:0, v osmém gamu ale brejkla soupeřku ještě jednou a vývoj srovnala.

Vyrovnaný zápas nabídl dramatické vyvrcholení. Nosková nejprve přišla v osmém gamu o servis, prohrávala 3:5 a Linetteová mohla duel dopodávat. Česká tenistka ale odvrátila šest mečbolů včetně stavu 0:40 a vynutila si pokračování. Utkání tak rozhodla zkrácená hra, kde však Nosková brzy ztrácela 1:5 a tie-break prohrála 2:7.

Tenistka domácího klubu TK Sparta Praha Samson, která startovala díky divoké kartě, zaznamenala i po semifinálovém vyřazení životní výsledek. Při premiéře na turnaji kategorie WTA porazila postupně Chorvatku Taru Würthovou, krajanku Kateřinu Siniakovou a Rusku Oksanu Selechmetěvovou.

Samson přišla v utkání o servis jako první ve třetím gamu. Poté ale dokázala 57. hráčku světa Frechovou třikrát brejknout a při podání za stavu 5:3 proměnila pátý setbol.

Ve druhém setu ale měla česká tenistka potíže s levým stehnem, které ji trápilo i v předchozím utkání. Za stavu 0:5 si vzala pauzu na ošetření, hrozícího „kanára“ už ale neodvrátila. Ve třetí sadě Samson bojovala do šesté hry. Poté co Frechová získala vedení 4:2, mladá Češka se rozhodla v utkání nepokračovat.

„Nastupovala jsem s tím, že jsem věděla, že mě to bolí. Hrozně v tom píchalo a postupně se to zhoršovalo – hlavně u bekhendu. Soupeřka mi tam pak začala dost hrát. Já se furt snažila a ve třetím setu jsem si nějakým způsobem vyhrávala servis. Zkoušela jsem to. Jakmile jsem si ho ale prohrála, rozhodla jsem se, že už to nepůjde,“ řekla novinářům Samson.

V akci je dnes ještě Lucie Šafářová, která s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou hraje o postup do finále čtyřhry s italsko-belgickou dvojicí Camilla Rosatellová, Kimberley Zimmermannová. Vítězky vyzvou v boji o titul Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou, jež pojaly start jako generálku před olympijskými hrami v Paříži, kde budou obhajovat zlaté medaile z Tokia.

Páteční finálový program začne kvůli usnadnění přesunu hráček do Paříže už v 9:30. Otevře ho finále čtyřhry, o titul v singlu se začne hrát nejdříve v 11:30.

Tenisový turnaj žen v Praze

(antuka, dotace 267.082 dolarů):

Dvouhra – semifinále:

Linetteová (4-Pol.) – Nosková (1-ČR) 6:3, 3:6, 7:6 (7:2), Frechová (6-Pol.) – Samson (ČR) 3:6, 6:0, 4:2 skreč.