KOMENTÁŘ: Recept na drahé hypotéky a předražené byty existuje

0
53

Vlastní bydlení je už pro mnohé žadatele neúnosné. Proto se teď bude více hledět na jistotu, na rozdělování rizik a na to, že dnešní příjmy jednotlivců, rodin a firem nejsou ještě zárukou příjmů budoucích.

U družstevního bydlení je žadatelem o úvěr družstvo. Sazby pro družstvo jsou nižší než pro majitele bytů. Často totiž odpadá provize finančních zprostředkovatelů, protože družstvo žádá napřímo. Některé banky dokonce už projevují zájem stát se přímo členem družstva.

Cestou družstevního bydlení jdou ve svých plánech i někteří developeři a také banky. Není v tom totiž za současných okolností tolik rizik, jaká s sebou nese jednotlivec nebo rodina.

Podmínky se zpřísnily, nabídky jsou bizarní

Situace k tomu vybízí. Mladí lidé mají sice život teprve před sebou, ale naspořeno ještě ne. Podmínky pro získání hypotéky se nyní výrazně zpřísnily. A nejde jen o raketové zvýšení sazeb. V Praze je potřeba mít alespoň dva miliony ze svého, aby lidé dosáhli na hypotéku na malý byt.

Vladimír Brůna

  • Je uznávaný investiční odborník.
  • Vysokoškolský diplom získal na fakultě financí a účetnictví na VŠE v Praze. Vzdělání prohloubil jako člen Asociace certifikovaných účetních.
  • Profesní kariéru zahájil u firmy Ernst & Young Audit, následně zastával manažerské a vedoucí pozice v Česku i zahraničí.
  • V Londýně se setkával s úspěšnými investory. Zkušenosti zúročil jako zakladatel několika investičních společností.
  • Věnuje se rovněž osvětě a poradenství v oblasti financí a investování.

Bizarních nabídek na bydlení je hodně. Například jeden developer nabízí mikro ateliér ani ne deset metrů čtverečních za 1,5 milionu. Pro život jen těžko představitelné, když byty velikosti hotelového pokoje jsou už dnes vlastně realita.

Jenže když vezmeme cenu na metr čtvereční, je to nejdražší podoba bydlení. Řešení už není ani příměstské bydlení, nebo byt v menším městě. Stojí také několik milionů. Navíc se k tomu přidávají starosti s dojížděním.

Sazby hypoték se budou zvedat dál v reakci na inflaci a pro mnohé dlužníky bude splácení těžší. Banky budou dohánět rizikovou přirážku v maržích.

Dosud hypotéky fungovaly dobře. V poměru k půjčenému objemu peněz je počet úvěrů v selhání malý. Jenže tempo inflace největší za čtvrtstoletí přerůstající do stagflace je realitou. A za humny zuří válka rozdělující svět.

Principy družstevních bytů

Prodej družstevního podílu je po pěti letech osvobozen od daně z příjmu, prodej bytu ve vlastnictví až po deseti letech. Na družstevní podíl nedostanete hypotéku, protože už družstvo úvěr má a splácením anuity se splácí úvěr.

Členem družstva, kdy je členský podíl vyjádřen užívacím právem k bytu, se můžete stát i pokud byste neprošli finančním hodnocením banky. To je zajímavé pro podnikatele, lidi z gastronomie a podobných oborů, kde hrají roli hotovostní optimalizace.

Pro družstvo je výhoda, že může neplatiče vyloučit, pokud má dobře sepsané stanovy.

Pokud družstevníci prodávají podíl, musí mít souhlas družstva, stejně tak k pronájmu jednotky. Samozřejmě to je trochu návrat k uličním výborům, ale co naplat. Fungující družstvo je pořád lepší než nefungující společenství vlastníků, kterých je také dost, kdy se vlastníci nejsou schopni postarat o chod domu.

U družstva je výhoda, že pokud někdo soustavně neplatí společné poplatky v domě, může být vyloučen a o byt přijde. Na rozdíl od jednotek ve vlastnictví.

Družstevní bydlení není pro každého, ale je řešením pro ty, kteří chtějí slušně bydlet. Družstevnímu bydlení fandím. Může řešit problém mladých lidí. A pokud chce být člověk vlastník, tak se i touto cestou k tomu může postupně, beze spěchu dostat. Po splacení anuity družstvu bývá možný převod do osobního vlastnictví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno